Sağlık hakkında tüyolar!

Anksiyete için En İyi Esansiyel Yağ Hangisidir?

Anksiyete için En İyi Esansiyel Yağ Hangisidir?
0 98

Binlerce yıldır aromaterapi ve esansiyel yağ her türlü hastalığı tedavi etmek ve hafifletmek için kullanılmaktadır. Ancak bütünsel tedavi seçeneklerine olan ilginin artmasıyla birlikte, son on yılda özellikle stres ve anksiyete tedavisi veya yönetiminde uçucu yağlar için bir “geri dönüş” yaşandı.

Uçucu Yağlar Nasıl Çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, belirli kokular duygusal ve fiziksel tepkileri tetikleme yeteneğine sahiptir. Otonom sinir sistemi, beynimizin “savaş ya da kaç” tepkimizi ve kalp ve solunum hızımız gibi faktörleri kontrol eden kısmıdır. Stresli bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, beynin bu kısmı harekete geçer ve vücudunuz sığ nefes alma, daha hızlı bir nabız ve adrenalin patlaması gibi fiziksel semptomlarla yanıt verir. Ancak bazı kokular bu tepkiyi yavaşlatma veya önleme özelliğine sahiptir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere iş yerinde bir sunuma hazırlanırken veya sevdiğiniz biriyle yapacağınız zorlu bir konuşma için gergin hissettiğinizde, doğru koku biraz daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Neyin sakinleştirici bir koku olduğu kişiden kişiye değişir, ancak belgelenmiş sakinleştirici özelliklerine dayanarak aşağıdaki kokuları önerilmektedir;

  • Lavanta
  • Bergamot
  • Vetiver
  • Ylang Ylang
  • Roma papatyası
  • Tatlı portakal
  • Frankincense
Anksiyete için Esansiyel Yağlar
Anksiyete için Esansiyel Yağlar

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağları günlük rutininize dahil etmeye başlamanın birçok farklı yolu vardır. Birçok kişi, esansiyel yağları hafif bir buğu yoluyla havaya dağıtan bir cihaz olan difüzör kullanır. Seçtiğiniz kokunun rahatlatıcı etkilerini elde etmek için çalışma alanınızda veya oturma odanızda ya da yatak odanızda bir difüzör deneyebilirsiniz. Ancak başka seçenekler de var.

Birçok uçucu yağın cildinizde ve evinizdeki kumaşlarda kullanımı güvenlidir. Kokusuz vücut losyonuna birkaç damla yağ eklemeyi veya sık kullandığınız yatak takımına, kanepeye veya battaniyeye doğrudan esansiyel yağ spreyi sıkmayı deneyin. Hatta bazı yağları bilekleriniz, kulaklarınızın arkası, boynunuz veya ayaklarınızın altı gibi bölgelere doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak bu yağları cildinizde birden fazla yerde kullanmaya başlamadan önce, alerjik reaksiyona veya herhangi bir kaşıntı, kızarıklık veya tahrişe neden olmadığından emin olmak için önce küçük bir cilt parçası üzerinde test edin. Sentetik malzemeler, dolgu maddeleri veya toksinlerle kirlenmiş bir uçucu yağ satın almadığınızdan emin olmanız da önemlidir.

Tüm uçucu yağlar eşit yaratılmamıştır ve doğru ürünü satın almak, anksiyete gibi durumlara yardımcı olmak için bunları kullanırken dünya çapında bir fark yaratacaktır. Uçucu yağları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda kendinizi eğitmeniz çok ama çok önemlidir. Herhangi bir yeni ürünü kullanmadan önce birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızla, bir dermatologla veya sertifikalı bir aromaterapistle konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.