Sağlık hakkında tüyolar!

İnek Sütü Alerjisi Nedir?

İnek Sütü Alerjisi Nedir
0 118

İnek sütü alerjisi, bebekler ve küçük çocuklar arasında en yaygın gıda alerjisidir, ancak insanlar genellikle bunu aşar. Süt ürünleri yedikten sonra acı çekiyorsanız, nedeni ne olabilir?

İnek sütü, alerjiyi tetikleyebilen albümin, kazein ve peynir altı suyu da dahil olmak üzere birçok protein içerir. Bebeklerin ve küçük çocukların yüzde 3-6’sını etkiler, ancak çoğu beş yaşına geldiğinde bu hastalıktan kurtulacaktır. Kişiden kişiye farklılık gösteren alerji semptomları, süt bazlı veya sütle ilgili ürünler tüketildikten sonra birkaç dakika ile birkaç saat arasında başlayabilir ve bağışıklık sisteminizin bunlara verdiği tepkinin bir sonucudur. Tipik olarak, bir süt alerjisinin ani semptomları hırıltılı solunum, kusma ve egzama dahil kaşıntılı döküntüleri içerebilirken, gelişmesi daha uzun sürebilecek olanlar arasında ishal, mide krampları, burun akıntısı, sulu gözler ve ağız çevresinde kızarıklık sayılabilir.

İnek sütünde bulunan proteinlere alerjiniz varsa, süt ve süt ürünlerinden uzak durmalısınız çünkü süt alerjisi anafilaksiye, yani solunum yollarını daraltan ve nefes almayı engelleyen hayatı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir. Süt, fıstık ve ağaç kabuklarından sonra anafilaksiye neden olan en yaygın üçüncü besindir. Kaçınılması gereken bariz yiyecekler arasında süt, yoğurt, peynir, beyaz peynir, tereyağı ve buharlaştırılmış veya yoğunlaştırılmış süt gibi tüm süt ürünleri bulunur. Ancak inek sütü proteininin ekmek, bisküvi, kek, hazır bebek mamaları ve işlenmiş etler gibi diğer gıdalarda da saklanabileceğini bilmelisiniz.

İnek Sütü Alerjisi
İnek Sütü Alerjisi

Laktoz İntoleransı Olabilir Miyim?

Laktoz intoleransı, inek sütündeki laktoz şekerini sindirememe durumudur ve süt alerjisi ile aynı şey değildir. Laktoz intoleransı olanlarda, sindirim sistemi laktaz enzimini yeterince üretmez, yani vücut süt ürünlerinde bulunan şekeri gerektiği gibi sindiremez. Laktoz sindirilip emilmek yerine bağırsakta kalır ve laktoz intoleransı semptomlarına neden olan asitleri ve gazları serbest bırakan bağırsak bakterilerini besler.

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı benzer semptomlara neden olabilse de çok farklı problemlerdir. Alerji, bağışıklık sistemini içerir ve bu nedenle kaşıntılı döküntü, hırıltılı solunum, burun akıntısı ve öksürük gibi tipik alerji semptomları muhtemel olacaktır. Laktoz intoleransı bağışıklık sistemini etkilemediğinden, semptomların şişkinlik hissi, karın ağrısı, rüzgar veya ishal olması ve cilt ve solunumun genellikle etkilenmemesi daha olasıdır.

Doktorlar süt alerjisi ve laktoz intoleransı için test yapabilir, bu nedenle herhangi bir semptomunuz olup olmadığını araştırmak için bir pratisyen hekimi ziyaret etmeniz önemlidir. Süt alerjisi olanlar, ciddi bir alerjik reaksiyonu tetiklememek için herhangi bir süt ürünü tüketmemelidir, oysa laktoz intoleransı olanlar, herhangi bir belirgin semptom olmadan az miktarda sütün tadını çıkarabilirler.

Neyse ki, laktozsuz süt ve süt ürünleri kolayca temin edilebilir ve bu sitede süt ürünleri tüketmeden yaşamanıza yardımcı olacak birçok ipucu vardır. Yiyecek ve İçecek yelpazemizden alışveriş yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.