Sağlık hakkında tüyolar!

Migreniniz Varsa Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Migreniniz Varsa Kaçınmanız Gereken Yiyecekler
0 149

Daha önce migren geçirdiyseniz, ne kadar zayıflatıcı olabileceğini bilirsiniz. Onlar sadece bir baş ağrısından daha fazlasıdır. Migren atağı sırasında mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve daha pek çok semptom yaşayabilirsiniz.

Çocukluğumdan beri migrenden muzdaribim ve bu yaşadığım en kötü şey. Migrene neyin neden olduğu konusunda hala kesin bir cevap yok. Ya da bir tedavi. Migrenin tedavisi olmasa da doktorlar, atakları azaltmaya ve kontrol etmeye yardımcı olmak için bir dizi yaşam tarzı değişikliği önermektedir. Bu, diyetinizi değiştirmeyi içerir.

Yiyecekler Migreni Nasıl Etkiler?

Farklı insanların farklı migren tetikleyicileri vardır. Dehidrasyon, stres ve güçlü kokular, migren hastaları tarafından belirtilen tetikleyicilerden bazılarıdır. Yemek, birçok insan için başka bir tetikleyicidir. Bazı insanlar, günlerce tüm sisteminizin dengesini bozabilecek bir atak geçirirken midelerinde ve sindirimlerinde yoğun sorunlar yaşarlar. Migren konusunda özel deneyime sahip bir bağırsak doktorunu veya beslenme uzmanını ziyaret etmek faydalı olabilir. Ancak en yaygın gıda tetikleyicileri nelerdir?

Kafein

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi. Bu listede hoşunuza gidecek pek çok şey olacak. Çok fazla kafein migrene neden olabilir, bu nedenle alımınızı dikkatli bir şekilde izlemelisiniz.  Aslında, çoğu insan için, baş ağrısına neden olan şey, kafeinin içilmesinden ziyade kafein çekilmesidir. Halihazırda çok fazla kafein tüketiyorsanız, soğuk hindi yemeyin, atak şansınızı azaltmak için alımınızı kademeli olarak azaltın.

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay olarak tatlandırılmış yiyecek ve içecekleri seçerek daha sağlıklı frenk soğanı aldığınızı düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, yapay tatlandırıcılar da migrene neden olabilir. En çok diyet alkolsüz içeceklerde bulunurlar.

İşlenmiş Etler

Birçok işlenmiş et türü, gıdaların rengine ve lezzetine yardımcı olmak için nitritler içerir. Kaçınılması gereken kurutulmuş etler arasında şarküteri etleri, jambon pastırması ve sosis bulunur.

Kırmızı Şarap

Genel olarak çok fazla alkol bir saldırıya neden olabilir, ancak özellikle kırmızı şarap birçok insan için tetikleyici gibi görünüyor. Şarabın içindeki tanen ve nitritlerin sebep olduğu düşünülmektedir. İçlerinde daha düşük nitrat seviyeleri olduğunu iddia eden bazı kırmızı şarap markaları vardır, ancak seviyeler bir fark yaratacak kadar düşük değildir.

Migreniniz Varsa Yememeniz Gereken Yiyecekler
Migreniniz Varsa Yememeniz Gereken Yiyecekler

Çikolata

Çikolatanın bir tetikleyici mi yoksa bir semptom mu olduğu konusunda hala kararsız. Birçok insan, migren atağının erken evrelerinde çikolataya can atar. Araştırmacılar bunun, çikolatanın migren atağı sırasında genellikle eksik olan bir mineral olan magnezyum açısından zengin olmasından kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

Eskitilmiş Peynirler

Yiyecekler yaşlanmaya başladığında, baş ağrısına ve migrene neden olabilen tiramin üretmeye başlar. Kaçınılması gereken peynirler mozzarella peyniri, beyaz peynir, brie, İsviçre peyniri ve mavi peynirdir.

Narenciye

Meyve, migren sıklığını ve şiddetini kontrol etmek için hayati önem taşıyan dengeli bir diyetin parçasıdır. Bununla birlikte, birçok migren hastası limon, greyfurt ve portakaldan uzak durur.

Özellikle ilk teşhis konulduğunda migren hayatınızı kontrol ediyormuş gibi görünebilir. Onları kontrol etmeye çalışırken tüm yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz. Tetikleyici gıdalarınızı belirlemek için zaman ayırarak, saldırılarınızın sıklığını ve şiddetini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.