Sağlık hakkında tüyolar!

Emzirmenin Anne ve Bebek için Faydaları

Emzirmenin Anne ve Bebek için Faydaları
0 45

Bebeklerin ve annelerin emzirmenin birçok faydası vardır. Hem bebek hem de anne için emzirme, sağlıklı bağ kurmayı ve ten tene teması teşvik edebilir. Anne sütü ayrıca bebeğin büyümesini destekleyen besinler ve antikorlar açısından zengindir ve bebeği yaşamının ilk yılında bağışıklık sistemi gelişirken birçok enfeksiyondan korur.

Emzirmenin Anne için Faydaları

Emzirme sırasında salgılanan oksitosindir; çünkü bu hormonun rahatlama, güven ve bağlanma duygularını artırdığı bilinmektedir. Oksitosin ayrıca rahimdeki kasılmaları kontrol etmeye yardımcı olarak doğum sonrası kanama riskini azaltır. Birçok kadının emzirmenin rahimlerinde kasılmalar hissedeceğini, bunun da bebeğin iyi bir şekilde emdiğinin bir işaretidir.

Emzirme, bebeğin fiziksel ve gelişimsel sağlığını destekleyen ten tene teması teşvik etmek için inanılmaz bir yoldur. Örneğin, annenin vücudu bebeğin sıcaklığını izleyebilir, bu nedenle bebek soğuksa, annenin vücudu bebeği daha sıcak hale getirmek için ısınacaktır. Bir annenin vücudunun bebeği için yapabilecekleri inanılmazdır.

Emzirme aynı zamanda meme kanseri, tip 2 diyabet, romatoid artrit, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi ileride ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıca, emzirme uygundur ve her zaman her yerde yapılabilir.

Emzirmenin Faydaları
Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin Bebek için Faydaları

Meme bezleri tarafından üretilen ve kolostrum olarak bilinen ilk anne sütü, yenidoğanı bulaşıcı hastalıklardan koruyabilecek besinler ve antikorlarla doludur. Yaşamın ilk yılında emziren kadınlarda bebeğin hastalanma riski aslında azalır, çünkü sürekli olarak bu antikorlara maruz kalırlar. Araştırmalar, anne sütündeki antikorların ve beyaz kan hücrelerinin, tetanoz, difteri ve boğmaca ile birlikte influenza ve COVID-19’a karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Anne sütü bebeğin sağlıklı bir bağırsak yapısına sahip olmasını teşvik ederek mide enfeksiyonları ve karın sorunları riskini azaltır. Annenin sisteminde bulunan antikorlar bebek için enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olacak ve bebeği çok daha sağlıklı hale getirecektir. Emzirme ayrıca bebeğin obezite, astım ve çeşitli alerjiler geliştirme riskini de azaltabilir. Emzirme bebeğin anneye bağlanmasına da yardımcı olur. Anne için çok rahatlatıcıdır ve bebek için de çok rahatlatıcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.