Sağlık hakkında tüyolar!

Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirmeleri İçin İpuçları

Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirmeleri İçin İpuçları
0 72

Covid 19 hayatımızı kafa karıştırıcı ve zorlu hale getirdi. Çevrimiçi derslerle yeni bir yaşam biçimi benimsedik ve ev kurulumlarından çalıştık. Bu ‘yeni normal’ kendi eksiklikleri ile geldi. Ruh sağlığı, farklı gruplara mensup insanlar tarafından vurgulanan önemli konulardan biridir. Özellikle öğrenciler en çok mücadele etmek zorunda kaldı. Çevrimiçi derslerden çevrimiçi sınavlara ve sonuçların daha uzun bekleme süresine kadar birçok öğrenci geleceklerini sorguladı. Bunu akılda tutarak, ruh sağlığını geliştirmesi aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirler.

Öğrenciler İçin Akıl Sağlığını Geliştirmek İçin İpucu

Öğrenciler için ruh sağlığı, özellikle dünyanın COVID-19 ile biyolojik bir savaş yürüttüğü günümüzde oldukça hassas bir konudur. Ayrıca, sıklıkla öğrencilerinin ilk savunma hattı olan eğitimciler için de kritik bir konudur. Eğitim uzmanları, bir öğrencinin zihinsel sağlığının öğrenme ve başarı üzerindeki etkisini kabul etti ve zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele eden çocukları desteklemek için yapılabilecek çok şey olduğunun farkındalar. Bu nedenle, öğrencilerin ruh sağlığını iyileştirmek için bazı önemli ve gerekli ipuçlarını derledik:

Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirme
Öğrencilerin Ruh Sağlığını İyileştirme

Doğru Diyet Yapın!

Öğrencilere ruh sağlığını iyileştirmenin ilk ve en önemli püf noktası, doğru yiyecekleri yeme ve vücudu uygun bir diyetle besleme alışkanlığını kazandırmaktır. Her yıl, beslenmeyi zihinsel sağlıkla ilişkilendiren daha fazla araştırma yayınlanmaktadır. Kötü beslenme ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, fiziksel sağlığınız üzerinde açıkça olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve bu da zihinsel sağlığınız üzerinde kötü bir etkiye sahip olabilir, ancak yetersiz yiyecekler de kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Yağlar, lifler ve besinler açısından zengin, besleyici, dengeli bir diyet yemek, stresinizi ve kaygınızı yönetmenize, uykunuzu geliştirmenize, hafızanızı geliştirmenize ve genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Doğru Uyuyun!

Öğrencilerin zihinsel sağlığını iyileştirmenin bir başka altın ipucu da her zaman 8-9 saat uygun bir uykuya sahip olmayı vurgulamaktır. Uyku gerçekten de çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Bazı psikolojik veya zihinsel hastalıklar uyku sorunlarına katkıda bulunabilirken, uyku eksikliği depresyon, stres ve kaygı gibi önceden var olan durumları yoğunlaştırabilir. Her gece yeterince uyumak ve erken ya da uygun bir saatte yatmak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için mükemmel bir yaklaşımdır. Uykunun öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde etkisi olabilir.

Arkadaşlarınızla Bağlantıda Kalın!

İnsanlarla bağlantı kurmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin önemli bir yönüdür. Yalnızlıktan ve hoş olmayan duygulardan kaçınarak, etrafında olmayı sevdiğiniz gerçek insanlarla sosyalleşmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bulmaca çözmek veya masa oyunu oynamak gibi eğlenceli bir aktiviteye katılabilir ya da sadece sohbet edip konuşabilirsiniz. Her şey sana bağlı, ama yalnız başına gitmek zorunda değilsin!

Aktif Ol

Öğrencilerin ruh sağlığını geliştirmek için listemizdeki en önemli ipuçlarından biri aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Elbette, COVID-19’dan sonra rutinimiz biraz uyuşuk hale geldi. Öğrencilerden artık ekranların, bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve diğer araçların önünde saatlerce oturmaları isteniyor. Tüm bu uygulamalar öğrencilerin ve gençlerin sadece fiziksel sağlıklarını bozmakla kalmıyor, aynı zamanda ruh sağlıklarını da etkiliyor. Egzersiz veya yemek ve uyku gibi diğer egzersiz biçimleri hem bedeninizi hem de zihninizi etkiler. Spor, uzun yürüyüşler, yoga yoluyla aktif bir yaşam tarzı sürdürmek, spor salonuna gitmek veya koşu yapmak, stres ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olurken aynı zamanda özgüveninizi de artırır. Herkesin aktif olması ve egzersiz yapması kolay değildir. Kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız, bir arkadaşınızla koşmayı veya en sevdiğiniz müzikleri veya podcast’leri dinlerken uzun bir gezintiye çıkmayı düşünün. Sadece ilerlemeye devam et.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.