Sağlık hakkında tüyolar!

Kaygıyla Baş Etmenin Etkili Yolları

Kaygıyla Baş Etmenin Etkili Yolları
0 526

Devam eden küresel bir salgın, ekonomik istikrarsızlık ve ırksal eşitsizlikten kaynaklanan devam eden sivil ve siyasi huzursuzluk ile büyük bir karışıklık döneminde bir dereceye kadar endişe duymanın tamamen normal olduğunu belirtmekte fayda var. Ve kesinlikle yalnız olmadığınızı anlamak önemlidir. Aslında, 1000’den fazla kişiyle yapılan yakın tarihli bir kullanıcı anketinde, katılımcıların %59’unun COVID-19’un zihinsel sağlıklarını bir şekilde etkilediğine inandığını ve %48’inin kendini tecrit etmenin bunlardan biri olduğunu hissettiğini ortaya koydu.  Kaygının artması mutlaka iyi veya kötü bir şey değildir. Korkunç, belirsiz ve sürekli değişen bir zamana, dünya olarak birlikte yaşadığımız bir şeye bir yanıttır. Yaygın kaygı belirtileri arasında hızlı kalp atışı, nefes darlığı, endişeli düşünceler ve konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve GI sorunları bulunur.

Kaygı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Teleterapi Arayın

Bir pandemi döneminde yaşamak, birçok insanın kendilerini sığınakta bulduğu ve normal rutinlerini yerine getiremediği veya yüz yüze randevulara gidemediği anlamına geliyordu. COVID-19 nedeniyle gerçekleşecek en büyük değişikliklerden biri, virüsün yayılma riskini sınırlamak için birçok randevunun uzaktan, telefon veya görüntülü sohbet yoluyla gerçekleşmesidir. Pandemiden önce zaten bir terapist görüyorsanız, umarım tedavi planınız yer değişikliğine rağmen devam etmiştir. Ancak terapi, endişe duygularınızı yönetmenin bir yolu olarak yeni keşfetmek istediğiniz bir şeyse, teleterapi veya çevrimiçi bir destek grubu şu anda uygun bir seçenek olabilir.

Terapi, kaygı belirtileri tanımlamanıza ve hafifletmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, bilişsel davranışçı terapinin panik bozukluğu, sosyal kaygı bozukluğu ve yaygın kaygı gibi birçok kaygı bozukluğunun tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

Kaygıyla Baş Etme
Kaygıyla Baş Etme

Farkındalığı ve Meditasyonu Seçin

Bu yoğun ve genellikle stresli dünyada, çoğumuz bir adım geri atmayı ve gereken sıklıkta kendimizi kontrol etmeyi unutuyoruz. Bunun yerine, günlük stres faktörlerine kapılırız ve görünüşte normal günlük aktiviteler tarafından kolayca bunalabiliriz. Bu nedenle, özellikle pandemi gibi olaylar tamamen kontrolümüz dışında olduğunda, farkındalık ve meditasyon çok önemli araçlar olabilir.

Derin nefes almayı ve meditasyonu öğretmeye yardımcı olacak ücretsiz çevrimiçi kaynaklar ve araçlar var. Meditasyon vücuttaki paniği yatıştırmaya ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Kendinize ve başkalarına iyi dileklerde bulunmanın bir yolu, özellikle de kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda, bu yüzden önümüzdeki birkaç ay boyunca pratik yapmak için mükemmel bir meditasyon.”

Ekran Süresini Sınırlayın

Evde sıkışıp kaldığınızda ve dikkatinizi dağıtacak olağan rutinleriniz olmadığında, cep telefonunuza, dizüstü bilgisayarınıza, akıllı TV’nize veya tabletinize dönmek çok kolay olabilir. Sonuç olarak, kendinizi pandemi öncesinde olmadığınız bir şekilde cihazlarınıza yapışmış bulabilirsiniz. İnternet sevdiklerimizle bağlantıda kalmamıza yardımcı olurken, sosyal medya da hayatımızda ek stres yaratabilir.

Yeterince Uyuyun

Bir pandemi sırasında uykunun çok önemli olduğunu öne sürmek açık gibi görünse de, genellikle bir kişinin hayatının ruh sağlığı değiştiğinde etkilenmesi ilk yönüdür. Bozulmuş rutinler ve fiziksel aktivite eksikliği, kolayca uykuya dalmayı zorlaştırır ve her gece yeterince uzun süre dinlenmemek, günü nasıl idare ettiğinizi etkileyebilir.

Bu benzeri görülmemiş zamanlarda, uyku herkesin aklındaki ilk şey değil, ancak kaygıyı bastırmada büyük rol oynuyor. Çoğumuz evden çalışıyoruz, çocuklar okuldan eve döndü ve programlarımız alt üst oldu. Her birimiz COVID-19 pandemisinin yarattığı değişikliklere uyum sağladığımız için uyku düzenimiz üzerinde çalışmak önemlidir. Ve bu öngörülemeyen zamanda yatağınızın rahatlığında çalışmak cazip gelse de, bu kesinlikle tavsiye edilmiyor.  İşle ilgili bir alana ve dinlenmeyle ilişkili bir yere ihtiyacınız var. Çizgiler bulanıksa, hem kötü uykuya hem de kaygı artışına neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.