Sağlık hakkında tüyolar!

Okulda Yayılan Yaygın Hastalıklar

Okulda Yayılan Yaygın Hastalıklar
0 36

Çoğu aile okula dönüş zamanının aynı zamanda doktora dönüş zamanı anlamına geldiğini bilir. Çünkü çocuklar okulda ve servislere bindiklerinde pek çok yeni mikropla karşı karşıya kalırlar.

Okulda En Yaygın Hastalıklar
Okulda En Yaygın Hastalıklar

Okulda En Yaygın Hastalıklar

  • Soğuk algınlığı. Çocuklar yılda ortalama 6 ila 8 kez soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Bunları önlemenin en iyi yolu, çocuklara ellerini yıkamayı ve burun ve gözlerine dokunmaktan kaçınmayı öğretmektir. Ayrıca, mikroplu sınıf kutusuna dokunmaktan kaçınmak için çocuğunuzun okula kendi kağıt mendil paketini getirmesini sağlayın.
  • Saç biti. Yaygın, ürkütücü ve büyük ölçüde önlenebilir. Saç biti, kafa derisinde yaşayan ve enfekte olmuş bir kişinin saçı, fırçası, şapkası veya bitle temas eden herhangi bir şeyle doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye kolayca yayılan küçük böceklerdir. Çocuğunuza, başkasının kafasına dokunan hiçbir şeyi asla paylaşmamasını öğretin. Saçları sık sık bit ve sirkeler (beyaz beneklere benzeyen ve saç telinin dibine yapışan bit yumurtaları) açısından inceleyin ve nasıl kurtulacağınız konusunda tavsiye almak için çocuk doktorunuza başvurun.
  • Pembe göz (konjonktivit). Oldukça bulaşıcı olan bu göz enfeksiyonu, göz küresinin şeffaf astarının iltihaplı, kırmızı, kaşıntılı ve yapışkan hale gelmesine neden olur. Pembe göz genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır ve birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Bazen de bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ve doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik göz damlaları ile tedavi edilebilir. Çocuğunuza gözlerine dokunmaktan kaçınmasını ve ellerini sık sık yıkamasını öğretin.
  • Strep boğaz. A Grubu Streptokok bakterilerinin neden olduğu bu hastalık en yaygın bakteriyel boğaz enfeksiyonudur. Belirtiler genellikle maruziyetten sonraki 2-5 gün içinde başlar ve şiddetli boğaz ağrısı, ateş, beyaz lekeli kırmızı boğaz, titreme, ağrı ve sızılar, yorgunluk ve döküntü içerebilir. Çocuğunuzun doktoru boğazdan bir sürüntü örneği alabilir ve muayenehanesinde hızlı bir kültür yapabilir. Kültür pozitif çıkarsa antibiyotik reçete edilir ve çocuğunuz genellikle birkaç gün içinde okula geri dönebilir.
  • El, ayak ve ağız hastalığı. Bu, genellikle bebekleri ve 5 yaşından küçük çocukları etkileyen yaygın bir viral hastalıktır. Belirtileri arasında ateş, ağızda kabarcık benzeri yaralar ve deri döküntüsü yer alır. Bir veya iki hafta içinde kendiliğinden iyileşen bu virüs için özel bir tedavi yoktur. Bu virüse yakalanmayı önlemenin en iyi yolu sık sık ve iyice el yıkamaktır. Ayrıca tüm belirtiler ortadan kalkana kadar çocuğunuzu okuldan uzak tuttuğunuzdan emin olun.
  • Grip. Grip, hafif ila şiddetli semptomlara neden olan ve nadir durumlarda ölüme bile neden olabilen bulaşıcı bir viral solunum yolu enfeksiyonudur. Belirtiler arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, aşırı yorgunluk, şiddetli baş ağrısı ve bazı vakalarda (ancak çoğunda değil) kusma ve ishal yer alır. Gripten korunmanın en iyi yolu yıllık grip aşısı yaptırmaktır. Çocuğunuz eve grip olmuş bir şekilde gelirse, doktorunuza danışın ve bulaşıcılığı geçene kadar evde tutun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.