Sağlık hakkında tüyolar!

Organik Beslenmenin Faydaları

Organik Beslenmenin Faydaları
0 83

Organik gıda, kimyasal kullanılmadan üretilen, hazırlanan ve işlenen gıda ürünlerini ifade eder. Organik gıda üretiminin kimyasal pestisit, kimyasal gübre veya kimyasal koruyucu kullanımını yasakladığı anlamına gelir. Bu nedenle, organik gıdalar popülarite kazanıyor çünkü nüfusun büyük bir kısmı faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Genel halk, organik gıdanın geleneksel gıdaya göre daha sağlıklı olduğuna inanmakta ve son on yılda talebin artmasının temel nedeni bu.

Bu nedenle organik gıda tüketmeyi tercih etmek, sağlıklı kendini geliştirmenin tamamlanmasından sonra günümüz dünyasında giderek artan bir eğilimdir. Bununla birlikte, insanlar bir bütün olarak faydaları hakkında farklı görüşlere sahip olduklarından, organik gıda hakkında doğru veri aramak her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Bu makale, organik gıda yemenin en büyük ve en iyi sağlık yararlarından bazılarının zirvesine ilişkin en doğru gerçekleri ortaya koymaktadır.

İşte Sağlıklı Organik Gıdaların En İyi Faydalarının Listesi

Organik Satın Aldığınızda Daha Lezzetli Yiyeceklerin Tadını Çıkaracaksınız

Merriam-Webster tarafından tanımlanan şekliyle ‘organik’ kelimesi ‘canlı organizmalarla ilgili veya canlı organizmalardan türetilmiş’ anlamına gelir. Bu nedenle, organik gıda yetiştirildiğinde ve doğal büyüme süreci böcek ilacı gibi şeyler tarafından kesintiye uğratıldığında, tadı olması gerektiği kadar iyi olmayacaktır.

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi

Organik gıdalar hiçbir şekilde ek bir takviye edilmediğinden, organik gıdalar tüketilerek bağışıklık sisteminin gücünde azalma riski büyük ölçüde azalır. Organik gıdalar, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için gereken tüm temel besinleri, vitaminleri ve mineralleri içerir. Organik gıdaların faydaları saymakla bitmez. Ayrıca, insanların organik gıdaların sağlık için önemini kavramaya başlamalarının zamanı geldi.

Bazı Durumlarda Daha Fazla Antioksidan

Yakın zamanda yapılan altı yıllık bir çalışmada, araştırmacılar organik soğanların geleneksel olarak yetiştirilen soğanlardan %20 daha yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğunu buldular. Ayrıca, birçoğu organik ya da geleneksel antioksidan seviyelerinde hiçbir fark bulamayan önceki analizlerin, çok kısa çalışma süreleri ve iklim gibi kafa karıştırıcı değişkenler tarafından engellenmiş olabileceğini teorileştirdiler.

Antibiyotik Direnci

İnsanlar çeşitli sağlık sorunlarına ve hastalıklara yatkındır ve çoğu zaman sağlıklı kalmaları için önlemler almaya devam ederler. Bu önlemler aşı ve antibiyotik almayı içerir. Ayrıca organik olmayan gıda ürünleri, tüketildiğinde bağışıklık sistemini zayıflatan antibiyotikler ve hayvansal yan ürünler içerir. Organik gıdaların avantajları, antibiyotik, büyüme hormonu, hayvansal yan ürünler veya aşı içermemeleridir.

Organik Gıdalar Sağlıklı Yağlar İçerir

Sığır eti, tavuk, domuz eti ve balık gibi organik proteinleri yemenin yararı, vücudunuza daha yüksek dozda imrenilen omega-3 yağ asitleri ve geleneksel olarak yetiştirilen sığırlarda bulunan kolesterolü yükselten yağlardan daha azını verdiğiniz anlamına gelir. Organik süt tek başına organik olmayan sütten %50 daha fazla omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 yağ asitleri neden bu kadar önemlidir? Omega-3 yağ asitlerinin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini, eklem ağrısı veya sertliğini azaltabileceğini, kanser riskini azaltabileceğini, kuru cildi önleyebileceğini, hafızayı iyileştirebileceğini ve depresyonla mücadeleye yardımcı olabileceği söylenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.