Sağlık hakkında tüyolar!

Somatik Semptom Bozukluğu Nedir?

Somatik Semptom Bozukluğu Nedir
0 130

Somatik semptom bozukluğu (SSD), bir kişinin herhangi bir tıbbi durumla ilişkilendirilemeyen fiziksel semptomlar göstermesine neden olan bir durumdur. Bu semptomlar genellikle bozukluğu olan bir kişide ciddi sıkıntıya neden olur. Araştırmalar, dünya çapında insanların yaklaşık yüzde beş ila yedisinin somatik semptom bozukluğu olduğunu gösteriyor. Ayrıca kadınlarda erkeklerden çok daha yaygın olduğu görülmektedir. Bu duruma sahip bir kişi genellikle sağlığıyla ilgili aşırı endişeler yaşar ve bu endişelere yanıt olarak tuhaf veya sıra dışı davranışlar sergileyebilir.

SSD’li kişiler, sergiledikleri herhangi bir fiziksel semptom hakkında aşırı endişe duyacak ve bunları yanlış bir şekilde daha ciddi bir hastalık belirtilerine bağlayacaktır. Ayrıca sahip oldukları semptomlar hakkında çok fazla endişe hissedecekler. Tıbbi bir durumun SSD semptomları olan bir kişiyle ilişkilendirilebildiği durumlarda, korkuları abartılmış olabilir. Bu durum her yaşta gelişebilir.

Somatik Semptom Bozukluklarının Belirtileri

Somatik semptom bozukluğu olan bir kişinin yaşadığı semptomlar tipik olarak kişiden kişiye değişir. Semptomların şiddeti değişir ve bu durumdaki kişiler genellikle bir dizi semptom yaşarlar. Bununla birlikte, bozukluğun en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Ağrı, ağrının hissedildiği bölgeler kişiden kişiye değişir 
 • Seks sırasında ağrı
 • Nefes darlığı
 • Tükenmişlik
 • Zayıflık
 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • İshal veya kabızlık gibi sindirim sorunları
Somatik Semptom Bozukluğu
Somatik Semptom Bozukluğu

Somatik Semptom Bozukluklarının Tedavisi

Somatik semptom bozukluğunu tedavi etmek zor olabilir. Bunun başlıca nedeni, bu duruma sahip kişilerin kaygılarının semptomlarını şiddetlendirdiğini fark etmemeleridir. Tedavi, bozukluğu olan bir kişinin yaşadığı fiziksel semptomlarla başa çıkmasına ve neden ortaya çıktıklarını belirlemesine yardımcı olmaya odaklanır.

Terapi

Bilişsel davranış terapisinin,  SSD tedavisinde kullanılan en etkili tedavi şekli olduğu gösterilmiştir. Terapi sırasında, terapistiniz semptomlarınız hakkında neden böyle hissettiğinizi anlamanıza yardımcı olacak ve bundan kaynaklanan kaygıyla başa çıkmanın yollarını size öğretecektir.

İlaç Tedavisi

Sağlık çalışanları genellikle somatik semptom bozukluklarını tedavi etmek için ilaç kullanmaktan çekinirler. Ve durumu tedavi edecek özel bir ilaç yok.

Somatik Semptom Bozukluklarıyla Başa Çıkma

Somatik semptom bozukluğu, doğru tedavi planı ve başa çıkma teknikleriyle kolayca yönetilebilen bir durumdur. Tedaviniz hakkında kasıtlı olmak çok önemlidir ve bunun ilk adımı yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul etmektir. Belirli yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Araştırmalar, bu duruma sahip kişilerin %50 ila %75’inin uygun tedavi ile iyileştiğini gösteriyor. Belirtilerinizi iyileştirebilecek yapabileceğiniz birkaç değişiklik:

 • Daha fazla egzersiz yapın: Fiziksel olarak daha aktif olmak, fiziksel olarak hissetme şeklinizi iyileştirebilir ve aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de harikadır.
 • Stresi yönetin: Sürekli stresli olmak, yaşıyor olabileceğiniz herhangi bir hafif fiziksel semptom hakkında hissettiklerinizi şiddetlendirebilir.
 • Kötü alışkanlıkları kesin: Aşırı alkol almak veya çok fazla kafein içmek semptomlarınızı daha kötü hissettirebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.