Sağlık hakkında tüyolar!

Grip Belirtileri Nedir? Grip Nasıl Geçer? Gribe Ne İyi Gelir?

Grip Belirtileri Nedir? Grip Nasıl Geçer? Gribe Ne İyi Gelir
0 168

Grip, grip virüslerinin neden olduğu burun, boğaz ve akciğerlerin bir enfeksiyonudur. Sürekli değişen birçok farklı influenza virüsü vardır. Her yıl hastanede kalışlara ve ölümlere neden olurlar.

Ciddi grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındadır. Her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 20.000 çocuk zatürree gibi grip komplikasyonlarından hastaneye kaldırılmaktadır. Griple ilgili bazı temel bilgiler ve siz veya ailenizden biri hastalanırsa atabileceğiniz adımlar.

Doktorunuzla Grip Aşısı Hakkında Konuşun

Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl aşı olmaktır. Doktorunuz grip aşısının faydalarını ve sizin veya çocuklarınızın aşı olması gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Grip hastalıkları, hastaneye yatışlar ve ölümlerin artmasıyla birlikte ülkenin büyük bölümünde grip aktivitesinin yüksek olması bekleniyor. İki virüs birbiriyle ilişkili olmasa da grip, COVID-19’un bakımını zorlaştıracaktır. Bu nedenle doktorlar, kendinizi ve başkalarını korumak ve hastaneye yatışları ve ölümleri azaltmak için aşılarınızı şimdi yaptırmanızı tavsiye ediyor.

Grip Nasıl Geçer?
Grip Nasıl Geçer?

Grip Belirtileri

 Aşağıdaki belirtilerden bazılarına veya tümüne sahipseniz grip olabilirsiniz:

 • ateş
 • öksürük
 • boğaz ağrısı
 • burun akıntısı veya tıkalı burun
 • vücut ağrıları
 • baş ağrısı
 • titreme
 • tükenmişlik
 • bazen ishal ve kusma

Önemli not: Grip olan herkeste ateş görülmez.

Yüksek Riskli Gruplar Derhal Bir Hekime Başvurmalıdır

Grip belirtileriniz varsa ve yüksek risk grubundaysanız veya çok hastaysanız veya hastalığınız hakkında endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

Bazı kişiler griple ilgili ciddi komplikasyonlar açısından yüksek risk altındadır (küçük çocuklar, 65 yaş ve üstü kişiler, hamile kadınlar ve belirli tıbbi durumları olan kişiler dahil) ve bu hem mevsimsel grip hem de yeni grip virüsü enfeksiyonları için geçerlidir. Yüksek risk grubundaysanız ve grip belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmeniz en doğrusudur. Onlara grip için yüksek risk durumunuzu hatırlatın.

Grip Tedavisine Yardımcı Olabilecek İlaçlar Vardır

Çok hasta olan veya grip semptomları olan ciddi grip komplikasyonları riski yüksek olan kişilerin tedavisine yardımcı olmak için antiviral ilaçların kullanılmasını önerir. Erken antiviral tedavi en iyi sonucu verir.

Antiviral ilaçlar semptomları azaltabilir ve hasta olduğunuz süreyi 1 veya 2 gün kısaltabilir. Ayrıca pnömoni gibi ciddi grip komplikasyonlarını önleyebilirler. Yüksek riskli tıbbi durumu olan kişiler için, antiviral bir ilaçla tedavi, hastanede yatışla sonuçlanabilecek çok ciddi bir hastalık yerine daha hafif bir hastalığa sahip olmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Ateş Düştükten Sonra 24 Saat Evde Kalın

Ateşiniz düştükten sonra, tıbbi bakım veya diğer ihtiyaçlar dışında en az 24 saat evde kalın. Tylenol® gibi ateş düşürücü bir ilaç kullanılmadan ateşiniz düşmelidir. İşten, okuldan, seyahatten, alışverişten, sosyal etkinliklerden ve halka açık toplantılardan evde kalmalısınız.

Yayılmayı Önlemek İçin Önlem Alın

Hastaysanız, başkalarına bulaştırmamak için mümkün olduğunca onlardan uzak durun. Örneğin, tıbbi yardım almak için evden çıkmanız gerekiyorsa, varsa bir yüz maskesi takın veya öksürme ve hapşırma durumlarını bir mendille örtün. Gribi başkalarına bulaştırmamak için ellerinizi sık sık yıkayın. Bu aynı zamanda COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Grip Olursanız Atmanız Gereken 5 Adım

 • Evde kalın ve dinlenin.
 • Evinizdeki sağlıklı insanlarla yakın temastan kaçının, böylece onları hasta etmezsiniz (“hasta odası” yapın).
 • Sıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol su ve diğer berrak sıvıları için.
 • Ateş ve öksürüğü marketten satın alabileceğiniz ilaçlarla tedavi edin.
 • Çok hastalanırsanız, hamileyseniz, 65 yaşında veya daha büyükseniz veya griple ilişkili komplikasyonlar açısından yüksek risk altındaysanız, doktorunuzu arayın. Grip tedavisi için antiviral ilaçlara ihtiyacınız olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.