Sağlık hakkında tüyolar!

Tırnak Yemek Dişler İçin Kötü mü?

Tırnak Yemek Dişler İçin Kötü mü?
0 28

Dişlerimizi maruz bıraktığımız bazı baskılar arasında tırnak yeme, görünüşte zararsız bir faaliyettir. Tırnak yemek aslında güzel bir manikürden daha fazlasını mahvedebilir, bu kötü alışkanlık aslında dişlerinize zarar verebilir.

Tırnak yeme, her yaştan insanın yaptığı en yaygın alışkanlıklardan biridir. Birçok insan bu davranışı bilinçsizce yapar; çoğu zaman can sıkıntısı, sinirlilik, hayal kırıklığı veya stres nedeniyle. Tırnaklar vücudun en sert yüzeylerinden biridir, bu nedenle tırnak yemenin dişlerinize zarar verecek kadar kuvvet uygulamasına şaşırmamak gerekir.

Tırnak Yemenin Etkileri

Tırnaklarınızı yemek, baskı ve stres nedeniyle ön dişlerde çatlaklara, yongalara veya erozyona neden olabilir.  Birçok tırnak yiyen kişinin ön dişlerinde küçük çentikler oluşur. Daha da endişe verici olanı, parmak tırnakları gibi sert yüzeyleri aşırı çiğnemekten dolayı diş minesini gerçekten kırabilirsiniz. Sık tırnak yiyenler dişlerinin kare şeklinde göründüğünü veya aşındığını fark edebilirler.  Tırnaklarınızı düzenli olarak yiyorsanız, diş minesi aşındıkça diş hassasiyetinin arttığını ve hatta ağrı hissettiğinizi de fark edebilirsiniz.

Çoğu ciddi vakada, sürekli tırnak yeme aslında çene ağrısına, baş ağrısına ve çenenin patlamasına veya tıklanmasına neden olan ağrılı bir durum olan TME’ye neden olabilir.  Şiddetli TME, çenenin düzgün bir şekilde açılıp kapanmasında sorunlara neden olabilir. Diş telleri olan kişiler tırnak yemenin en kötü komplikasyonlarını yaşarlar, çünkü dişler zaten diş tellerinin baskısı nedeniyle stresli bir konumdadır. Uzun süreli tırnak yeme ortodontik tedavinin sonucunu tehlikeye atabilir, kök rezorpsiyonuna neden olabilir veya diş dizilimini bozabilir.

Tırnak yemenin daha az çekici yan etkilerinden biri de parmaklarınızdan ve tırnaklarınızın altından ağzınıza bakteri bulaştırma olasılığıdır. El ve tırnakların altındaki boşluk 150 kadar bakteri türünü barındırır. Bu bakterilerin ağza girmesine izin vermek, hastalık riskinin yanı sıra diş eti enfeksiyonları, ağız kokusu ve genel olarak diş sağlığının bozulması riskinin artmasıyla başlayan bir dünya soruna neden olabilir. Gün boyunca parmak uçlarınızla dokunduğunuz tüm yüzeyleri düşünürseniz, bilmeden alıp ağzınıza sokmuş olabileceğiniz çeşitli bakteri türlerini hayal edebilirsiniz.

Tırnak Yemenin Etkileri
Tırnak Yemenin Etkileri

Tırnaklarınızı Isırmayı Nasıl Durdurursunuz?

Tırnak yeme alışkanlığını durdurmanın yolları vardır. Çoğu çocuk ve ergen 30 yaşına kadar bu alışkanlığı bırakır, ancak tırnak yemeyi alışkanlık haline getirenler bu alışkanlığı bırakmak için yardıma ihtiyaç duyabilir. İşte tırnak yemeyi bırakmanın birkaç yolu:

  • Tırnaklarınızı kesilmiş ve düzgünce törpülenmiş halde tutun.  Düzensiz kenarlı tırnaklar genellikle tırnak yiyenler için caziptir.
  • Manikür, akrilik tırnak yaptırın veya tırnaklarınızı boyayın. Güzel bir manikür için zaman ve para harcarsanız tırnaklarınızı kemirme olasılığınız azalır.
  • Tırnaklarınızı yemenize neden olan stres, endişe veya hayal kırıklığının temel nedenini ele alın. Sinirsel enerjinizi tırnak yemek için stres azaltıcı faaliyetlere yönlendirmek için pozitif teknikler deneyin.
  • Başkalarının size hatırlatmasına yardımcı olun. Kendinizi durdurmaya söz vermenin yanı sıra, tırnaklarınızı yemeye başladığınızda arkadaşlarınızın veya aile üyelerinizin size hatırlatmasını sağlayın.
  • Acı tadı olan özel bir oje deneyin.

En önemlisi, tırnaklarınızı yemeyi bırakmak istiyorsanız, alışkanlığınızı bırakmayı bilinçli olarak taahhüt etmelisiniz. Tırnaklarınızı çiğnemediğinizden emin olmak için adımlar atın ve sonunda tırnaklarınızın daha uzun ve kalın uzadığını fark edeceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.