Sağlık hakkında tüyolar!

Kalça Osteoartriti Nedir?

Kalça Osteoartriti Nedir?
0 128

Osteoartrit, iki artrit türünden daha yaygın olanıdır ve genellikle sadece “artrit” olarak adlandırılır. Kemiklerimizi koruyan kıkırdağın aşınması sonucu ortaya çıkan bu dejeneratif eklem hastalığının semptomlarla kendini göstermesi aylar, bazen de yıllar alabilir. Herhangi bir eklemi etkileyebilir ancak en sık ellerde, dizlerde, omurgada ve kalçada görülür.

Kalça eklemimiz, femurun yuvarlak tepesinin kalça yuvasına oturduğu ve yuvadaki topun hareket aralığını yastıklama görevi gören kıkırdak tarafından korunduğu bir top ve soket eklemidir. Kalça osteoartriti bu kıkırdağın dejenerasyonundan kaynaklanır. Kıkırdak ne kadar çok dejenere olursa, daha az yastık ve daha fazla ağrı olur.

Kalça Osteoartriti (Kireçlenmesi) Nedir?

  • Kalça osteoartriti belirtileri şunları içerir:
  • Kalça, kasık, uyluk veya sırtta ağrı
  • Azalmış hareket açıklığı
  • Kalçada şişme
  • Kalça patlaması
  • Kalça fonksiyon kaybı

Bu belirtiler genellikle uyku veya uzun süre oturma gibi hareketsizlik durumlarından sonra fark edilir. Birçok kişi bu ağrı ve sertliğin yürüdükten veya başka bir aktiviteden sonra geçtiğini bildirmektedir.

Kalça Osteoartriti
Kalça Osteoartriti

Kalça Osteoartritine Ne Sebep Olur?

Genel olarak nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, önceki yaralanmalar, aşırı kilolu olmak ve yaş genellikle kilit faktörler olarak gösterilmektedir. Dizlerimiz ve kalçalarımız ağırlık taşıyan ana eklemlerdir, bu nedenle sadece birkaç kilo fazla olmak kalçalarımıza ve dizlerimize ek aşınma ve yıpranma getirir.

Kalıtım bazen zayıf kemik dizilimi, doğuştan kalça çıkığı ve gut dahil olmak üzere kalça osteoartritine katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Kalça Ağrım Var, Şimdi Ne Olacak?

Fiziksel aktivite eklemlerin hareket etmesini sağlar, genel ruh halimize yardımcı olur ve kilo kaybına katkıda bulunabilir. Yüzme, bisiklete binme ve yürüyüş eklemler üzerinde hafif bir aktivite sağlayabilir. Kıkırdak dejenerasyonu bir kez başladığında, mücadele ilerlemesini yavaşlatmak ve ağrıyı yönetmek haline gelir. Tekrarlayan kalça ağrıları fark ediyorsanız, doktorunuz doğru bir teşhis koyabilir ve ağrı yönetimi konusunda yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.