Sağlık hakkında tüyolar!

Tsundoku Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Tsundoku Nedir
0 48

Tsundoku, bir kişinin okumadan kitap satın alma ve biriktirme alışkanlığını ifade eden Japonca bir terimdir. Bir şeyleri yığmak anlamına gelen “tsunde” ve bir süreliğine bırakmak anlamına gelen “oku” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Tsundoku, sürekli anlık tatmin ihtiyacının ve maddi varlıklara yönelik takıntının bir belirtisidir. Kitap istiflemek zararsız gibi görünse de, dağınıklığa, mali israfa ve hatta strese yol açabilir. Bu makalede Tsundoku nedenleri ve bununla nasıl başa çıkılabileceğini inceleyeceğiz.

Tsundoku Nedenleri

Tsundoku’nun ana nedenlerinden biri dijital çağda kitap satın almanın kolaylaşmasıdır. E-okuyucuların ve çevrimiçi kitapçıların yükselişiyle birlikte, tek bir tuşa basarak kitap satın almak zahmetsiz hale geldi. Pek çok insan, harika kitap özetleri veya tavsiyeler nedeniyle kitap satın almaya yöneliyor. Kitap satın almanın kolaylığı, bireylerin okuyacak zamanları olmasa bile kitap satın almalarını çok cazip hale getirmektedir.

Tsundoku’nun bir başka nedeni de insanların kitaplarla kurdukları duygusal bağdır. Bazı bireyler geniş bir kitap koleksiyonuna sahip olmanın kendilerini akıllı gösterdiğini ve kitapların kimliklerini temsil ettiğini düşünmektedir. Bu duygu özellikle kitaplıklarını bilgi ve başarılarını sergilemek için kullanan akademisyenler arasında yaygındır.

Tsundoku Nasıl Başa Çıkılır
Tsundoku Nasıl Başa Çıkılır

Tsundoku İle Nasıl Başa Çıkılır?

Tsundoku ile başa çıkabilmek için öncelikle neden kitap satın aldığınızı anlamanız çok önemlidir. Eğer bilgi edinmek ya da eğlenmek için alıyorsanız, okumak için zaman ayırmalısınız. Duygusal bir bağ söz konusuysa, neden bir koleksiyona sahip olmanız gerektiğini anlamaya çalışın ve kitapları arkadaşlarınızla paylaşmak, kitap kulüplerine katılmak veya kütüphanelere bağış yapmak gibi bu duygusal bağı yerine getirmenin yollarını belirleyin.

Ayrıca, bir okuma listesi oluşturmak ve okumak istediğiniz kitaplara öncelik vermek iyi bir uygulamadır. En çok ilginizi çekenlerle başlayın ve sonra diğerlerine geçin. Bu şekilde, ne okuduğunuzu takip edebilir ve gereksiz kitaplar satın almaktan kaçınabilirsiniz. Daha az hacimli olan ve fiziksel olarak yer kaplamayan dijital kitaplara veya sesli kitaplara yatırım yapmanız tavsiye edilir. Bu formatlar işe gidip gelirken, ev işlerini yaparken veya yatmadan önce kitap okumanıza veya dinlemenize olanak tanır.

Dünyadaki tüm kitapları okuyamayacağınız veya satın alamayacağınız fikrini benimseyin. Kitap koleksiyonunuzun devam etmekte olan bir çalışma olduğunu kabul edin ve sizin için gerçek değeri olan kitaplara odaklanın. Tsundoku zararsız bir alışkanlık olabilir, ancak aynı zamanda dağınıklığa ve finansal kaynakların israfına da neden olabilir. Tsundoku ile başa çıkmanın en iyi yolu, kitap satın almanın ve okumak için zaman ayırmanın altında yatan nedenleri anlamak, kitaplara öncelik vermek, dijital kitap formatlarını benimsemek ve dünyadaki tüm kitapları okuyamayacağınızı veya satın alamayacağınızı kabul etmeyi öğrenmektir. Bunu yaparak, sahip olduğunuz her kitabın değerini takdir edebilecek ve gereksiz satın alımlardan kaçınabileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.