Sağlık hakkında tüyolar!

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri ve Nasıl Tedavi Edilir?
0 117

Birçok kadın, istem dışı idrar kaçırma anlamına gelen üriner inkontinansın, ağırlıklı olarak hamilelik ve doğum sonrası kadınları etkileyen yaygın bir durum olduğunu öğrenince şaşırmaktadır.

Yetişkin Kadınlarda En Sık Görülen İdrar Kaçırma Türleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın en yaygın iki türü şunlardır:

  • Stres inkontinansı-Stres inkontinansında, kişi güldüğünde, öksürdüğünde, hapşırdığında veya egzersiz yaptığında olduğu gibi mesane baskı altında olduğunda idrar kaçağı meydana gelir.
  • Urge inkontinans-Urge inkontinans, sızıntıya neden olan güçlü, ani bir idrar yapma dürtüsünü içerir.

Bu inkontinans türleri nedenlerine göre tanımlanır. Birçok kadın hem stres hem de sıkışma inkontinansını bir arada yaşayabilir – bu durum genellikle karışık idrar kaçırma olarak adlandırılır.

Bu durumlar son derece yaygın olmasına rağmen, birçok kadın sessizlik içinde acı çekmektedir. İnsanlar bu semptomları utanç verici bulabilir ve bunları arkadaşları veya aile üyeleriyle tartışmaktan kaçınabilir. Sonuç olarak, birçok kadın kimden yardım isteyeceğinin veya kendilerine sunulan birçok tedavi seçeneğinin farkında değildir. Tedavi edilmediği takdirde idrar kaçırma, kişilerin kişisel, sosyal ve cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca iş ve egzersiz gibi günlük aktivitelere de engel olabilir.

Neyse ki, kadın pelvik tıp uzmanlığı, idrar kaçırma gibi pelvik taban bozukluklarının teşhis ve tedavisine adanmıştır ve bu durumlardan muzdarip kadınların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri
Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri

İnkontinans Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma testi kan tahlili gerektirmez ve bazen sadece fiziksel muayene gerektirir. Ürodinamik test, mesane ve üretranın idrarı ne kadar iyi depoladığını ve saldığını değerlendiren ve inkontinans şikayetleri hakkında daha ileri düzeyde fikir veren bir prosedürdür.

Teşhis süreci sırasında bazı hastalar mesanelerinin kasıldığını veya üretralarının uygunsuz şekilde açıldığını öğrenir. Tüm farklı sızıntı türleriyle ilgileniyoruz ve işimiz bunları ayırt etmeye yardımcı olmak ve hastalarımızı daha kuru hale getirecek bir tedavi planı yapmak.

İnkontinans Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma için tedavi seçeneklerinin hem urge hem de stres inkontinans için farklı olduğunu ve her ikisi için de tedavinin aşamalı bir bakım yaklaşımını izlediğini bilmek önemlidir. Urge inkontinans veya aşırı aktif mesane genellikle ilk olarak davranış terapisi, mesane yeniden eğitimi ve sıvı ve diyet değişiklikleri ile tedavi edilir. Aşırı sıvı alımından kaçınmak ve gazlı içecekleri sınırlamak gibi yaşam tarzı değişiklikleri sıklıkla önerilmektedir. İlaç tedavisi genellikle bu tedavilere eklenir ve urge üriner inkontinans tedavisinde pelvik taban kas egzersizi için sınırlı bir rol vardır.

Stres inkontinansın ilk basamak tedavisi, pelvik taban kas egzersizlerinden oluşan yapılandırılmış bir ev programının yanı sıra kilo kaybıdır. Pelvik taban kas egzersizlerinin, en az üç ay boyunca her gün yapıldığında kadınlarda idrar kaçırma ataklarının sayısını azalttığı gösterilmiştir. İlaç tedavisi stres inkontinans tedavisinde çok az rol oynar veya hiç rol oynamaz.

Birinci ve ikinci basamak tedavilere başarılı yanıt vermeyenler için etkili tedavi seçenekleri mevcuttur. Biofeedback gibi pelvik taban fizik tedavi teknikleri, hastalara mesanelerini nasıl kontrol edeceklerini öğretebilir ve kısa vadede stres inkontinans semptomlarını iyileştirebilir. Stres üriner inkontinans semptomlarına daha kalıcı bir çözüm isteyen kadınlar için, orta üretral sling prosedürü veya üretral şişirme gibi minimal invaziv cerrahi seçenekler tedavinin temel dayanaklarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.