Sağlık hakkında tüyolar!

Uyku Pozisyonu Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Uyku Pozisyonu Sağlığınızı Nasıl Etkiler
0 132

Farklı uyku pozisyonu vücudunuz üzerinde çeşitli etkileri vardır ve araştırmalar, doğru pozisyonu bulmanın konforunuzu, sağlığınızı ve genel yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini vurgulamaktadır. Bu yazıda, farklı uyku pozisyonlarını, sağlığınızı nasıl etkilediğini ve hangi pozisyonun sizin için doğru olduğunu tartışacağız.

Sırtüstü Uyumanın Artıları

Doğru şilteye sahipseniz, sırt üstü uyumak eklem desteği ve omurilik hizası için inanılmaz derecede faydalı olabilir – bu, sağlam bir yatağın birçok sağlık yararından biridir. Horlayan veya uyku apnesi ile mücadele eden sırt üstü uyuyanlar da hava yollarını açık tuttuğu için sert bir şilte bu sorunu yönetmek için daha iyidir. Yüzünüzü yastığınızdan uzak tutması da dahil olmak üzere sırt üstü uyumanın birçok faydası vardır, bu da cildiniz için daha iyi olabilir.

Sırtüstü Uyumanın Eksileri

Ne yazık ki, sırt üstü uyumak uyku apnesi gibi sorunları şiddetlendirme eğilimindedir, bu yüzden doğru şilteye sahip olmak çok önemlidir. Daha küçük bedenlere sahip olanlar, daha sert bir şilteye batmadıkları için bazen sırt uykusundan bel ağrısı yaşarlar. Bu durumda, dizlerin altına bir yastık koymak, omurga hizasını iyileştirmeye ve bel ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Birçok hamile kadın, hamilelik ilerledikçe sırt üstü uyku ile de mücadele eder, bu nedenle sağlık uzmanları yan yatmayı tavsiye eder. Bunun nedeni, hamile kadınların sırt üstü yatarak bebeğin ağırlığının büyük bir kan damarına yerleşmesine izin vermesidir, bu da hem anne hem de çocuk için sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yan Uyumanın Artıları

Yan uyku, uygun eklem desteği, omurga hizalaması, dolaşım ve hava akışına izin verdiği için genel sağlık için en iyi uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Yan uyuyan iseniz, eklemleri desteklemek için biraz yastıklama için orta sertlikte bir şilte kullanmanız önerilir. Daha hafif bir bireyseniz, dizler arasında ekstra eklem desteği için yastık kullanmayı düşünün.

Birçok uyku apnesi uzmanı, bu bozukluğun etkilerini dengelemek için yan yatmayı da önermektedir. Sol tarafa yatmak, sindirime, kan akışına ve organ fonksiyonlarına yardımcı olduğu için inanılmaz derecede sağlıklı kabul edilir.

Uyku Pozisyonu
Uyku Pozisyonu

Yan Uyumanın Eksileri

Yan yatma bazen omuz ve boyunda uyuşma veya ağrıya neden olur. Durum buysa, daha fazla destek sunan bir şey seçerek uyku pozisyonunuzu veya yastık durumunuzu yeniden düşünmeniz gerekir. Aynısı diz ve kalça ağrısı için de geçerlidir. İnce bacaklarınız varsa, bazı durumlarda diz eklemlerinizin birbirine dayalı baskısı rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yüz Üstü Uykusunun Artıları

Bu pozisyonda hissedeceğiniz rahatlık bir yana, yüz üstü uyumanın çok az faydası vardır. En dikkate değer neden, horlayan birçok kişinin bu sorunu bu pozisyonda dağıldığını görmesidir. Bu, eksilerin artılarından çok daha ağır bastığı bir konumdur.

Yüz Üstü Uykusunun Eksileri

Yüz üstü uykusunun ana dezavantajı, boynunuza ve omurganıza uyguladığı strestir. Bu pozisyonda uyumayı seçerseniz, boynunuzdaki etkiyi en aza indirmek için ince veya inanılmaz derecede yumuşak bir yastık kullanmayı düşünün. Daha iyi omurga hizalaması için kalçalarınızın altına bir yastık da koyabilirsiniz.

Hamile kalan birçok kadın – ki bu da uyku kalitelerini etkiler – yüz üstü uyuyanlar olarak daha zor zamanlar geçirme eğilimindedir. Başka bir uyku pozisyonuna geçiş kaçınılmazdır, bu da rutinde garip bir değişiklik gibi gelebilir.

Hangi Pozisyon Size Uygun?

Uzmanlara göre yan yatmak sağlık için ideal. Elbette herkesin kendine has bir vücut makyajı ve dikkate alması gereken sağlık sorunları vardır. Uyku pozisyonunuzun taş gibi olduğunu düşünüyorsanız, uygun destek için yüksek kaliteli bir şilte ve yeterli yastığınız olduğundan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.