Sağlık hakkında tüyolar!

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler
0 169

Diyetinizde küçük değişiklikler yapmanın bebeğinizi emzirirken daha fazla süt üretmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin Yeni anne mi? Emziriyorsanız, özellikle ilk birkaç haftada ne kadar süt ürettiğiniz konusunda endişelenmeniz normaldir. Çoğu kadın bebeklerine yetecek kadar anne sütü yapabilir. Hala emin değil misiniz? Diyetinize belirli yiyecekleri eklemek anne sütünü artırmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı Diyetle Beslen

Her şey sırayla; sağlıklı, dengeli bir diyete sokun. Emzirirken ihtiyaç duyduğunuz tüm enerji ve kalsiyumu sağlamak için günde fazladan 500 kaloriye ihtiyacınız vardır. Diyetinizin kalorisi düşükse – günde 1500 kaloriden az – araştırmacılar bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ve kalorileri alamayacağını düşünüyor. Tofu, yumurta ve kuruyemiş gibi yağsız proteinleri tercih edin ve lif, vitamin ve mineraller için günde en az beş porsiyon taze meyve ve sebze yiyin. Ayrıca günde 3 litreye kadar sıvı içmeniz gerekecek, örneğin susuz kalmayı önlemek için su ve bitki çayı.

Süt Artırıcı Besinlere Yönelin

Özellikle iki gıdanın anne sütü arttırıcı ve iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir:

Çemen Otu

Acı, yanmış şeker tadı olan bu küçük, sarı tohum, anne sütü akışını artırmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ter üretimini uyararak çalışır. Göğüs, değiştirilmiş bir ter bezi olduğundan, süt hacminin de arttığını görebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, normalden biraz daha terli hissedebilirsiniz! Bir araştırma, günlük çemen otu çayı verilen kadınların daha fazla anne sütü ürettiğini ve bebeklerinin de doğum kilolarını daha hızlı geri kazandığını buldu.

Rezene

Bir Yunan botanikçi, rezenenin anne sütünü artırıcı özelliklerini MS 60 civarında keşfetti ve o zamandan beri anneler süt akışını iyileştirmek için rezene kullanıyor. Araştırmalar, diyetinize rezene dahil etmenin süt miktarını artırmaya yardımcı olabileceği görüldü. Rezene çiğ olduğunda anason tadı alabilir, ancak pişirme işlemi bu tadı yumuşatır. Salatalarınıza çiğ veya kavrulmuş rezene serpin, risotto ve patates kızartması ile karıştırın.

Anne Sütü Arttırıcı
Anne Sütü Arttırıcı

Yulaf ve Susam Tohumları

Yulaf ve susam tohumlarının anne sütü akışını artırmaya yardımcı olabileceğine dair annelerden çok sayıda anekdot kanıtı var. İngiltere, ABD ve Avustralya’da yeni anneler yulaf içeren ‘laktasyon kurabiyeleri’ pişirirken, Meksika’da susamlı kekler emziren kadınlar tarafından yenir. Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.