Sağlık hakkında tüyolar!

Yaralanmalarda Buz veya Isı: En İyisi Hangisi?

Yaralanmalarda Buz veya Isı: En İyisi Hangisi?
0 69

Yaralanmalarda veya rahatsızlıkla başa çıkmak için buz ve ısı arasında karar vermek söz konusu olduğunda, çoğu insanın önyargılı fikirleri vardır. Burkulan bir ayak bileği için dondurulmuş bezelye torbası ya da ağrıyan bir bel için sıcak kompres olsun, herkesin kendi kişisel yöntemleri vardır.  Ancak gerçek şu ki, iyileşme için buz ya da ısı kararı aslında rahatsızlığın türüne ve iyileşme aşamasına göre belirlenir.

Artrit ve stres kırıklarından, sırt ağrısı ve spor yaralanmaları için etkili tedavilere kadar, sevdiğiniz aktivitelere geri dönmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Yaralanmalarda Buz veya Isı: Hangisi İyi
Yaralanmalarda Buz veya Isı: En İyisi Hangisi?

Buz

Buz tipik olarak bir yaralanmanın anlık acısını hafifletmek ve ilişkili zonklama hissini veya morarmayı bastırmak için kullanılır.  Orta vadede, buzlama aynı zamanda kan damarlarını daraltarak iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur, bu da hasarı erken sınırlandırarak uzun vadeli faydalar sağlayabilir.

Bununla birlikte, düşük sıcaklık bu durumları daha da kötüleştirebileceğinden, kas sertliği veya spamlarda buz kullanılmamalıdır.

Isı

Isı tedavileri ve sıcak kompresler kas gerginliği ve eklem sertliği için idealdir, çünkü sıcaklık rahatsız dokuları rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur.  Sıcaklık, etkilenen bölgelere kan akışını artırmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olduğu için sırt ve boyun ağrısı veya spazmları tedavi edilirken de ısı tercih edilir. Yeni yaralanmalarda ısıdan kesinlikle kaçınılmalıdır çünkü ısı iltihap ve şişliği önemli ölçüde artırabilir ve bu da ağrıda ciddi bir artışa neden olur.

Durumunuz için buz veya ısı arasında karar verirken, yaralanma veya rahatsızlığın türünü ve iyileşme durumunuzu göz önünde bulundurmanız önemlidir.  Ayrıca ve en önemlisi, size en iyi geleni yapmak ve birinci basamak hekiminin tavsiyelerine uymak her zaman tercih edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.