Sağlık hakkında tüyolar!

Sırt Ağrısı Neden Olur? Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısı Neden Olur
0 220

Ara sıra ağrılar veya daha ciddi bir şey hissediyor olsanız da, bu kılavuz sırt ağrısının neden olduğunu ve nasıl yönetileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Sertlikten siyatiklere kadar, sırt ağrısı son derece yaygındır – 10 kişiden sekizi hayatımızın bir noktasında sırt ağrısı yaşayacaktır. Genellikle ciddi değildir ve birkaç hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, bazen yaşamınız üzerinde gerçek bir etkisi olabilir: sırt ağrısı, en büyük tek sakatlık nedenidir. Ama sessizce acı çekmenize gerek yok.

Sırt Ağrısının Yaygın Nedenleri

Aşağıdakiler dahil, sırt ağrısı için bazı yaygın tetikleyiciler vardır:

 • Kötü duruş ve hareket alışkanlıkları – bu, giderek artan hareketsiz yaşam tarzlarımız sayesinde en yaygın neden olabilir. Çok uzun süre oturmak, bilgisayara bakmak için boynunuzu zorlamak ve destekleyici olmayan bir yatakta uyumak sırt ağrısını tetikleyebilir.
 • Yapısal problemler – bu, sırtın yapısını etkileyen herhangi bir şeyi ifade eder ve osteoporoz ve osteoartriti içerebilir. Şişkin veya yırtılmış bir disk, ağrıya yol açabilecek başka bir yaygın yapısal sorundur.
 • Gerilme ve yaralanma – garip bir hareket veya çok ağır bir şeyi tekrar tekrar kaldırmak genellikle kasları veya bağları zorlayabilir, kas spazmlarına veya gerginliğe neden olabilir ve hatta disklere zarar verebilir.
Sırt Ağrısı Nasıl Geçer
Sırt Ağrısı Nasıl Geçer

Sırt Ağrısını Önleyebilir Misiniz?

Bazen, ama her zaman değil. İşte arkanıza bakmak için yapabilecekleriniz:

 • Düzenli egzersiz yapın – sırt kas gücünüzü geliştirmek için yürüyüş, bisiklete binme ve yoga gibi düşük etkili aerobik aktiviteleri deneyin
 • Çekirdek kaslarınızı güçlendirin – sağlıklı bir sırt için karın ve sırt kaslarınızın güçlü olması önemlidir; Sırt ağrısına yatkınsanız, doktorunuzdan sizi belirli sırt egzersizleri için yetkili bir fizyoterapiste sevk etmesini veya randevu almasını isteyin.
 • Çok uzun süre oturmaktan kaçının ve duruşunuza dikkat edin
 • Sağlıklı bir kiloda kalın – fazla kilolu olmak sırt kaslarınızı zorlayabilir
 • Sigarayı bırakın – sigara içmek omurgaya giden kan akışını azaltır ve iyileşmeyi önleyebilir

Sırt Ağrısı Tedavisi İçin İpuçları

Çoğu zaman, sırt ağrısı kendi kendine iyileşir ve doktorunuzu görmenize bile gerek olmayabilir. Ağrıyı hafifletmek ve sırtınızın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 • Aktif kalın – doktorlar bir zamanlar sırt ağrısı ile dinlenmenin en iyisi olduğunu düşünürken, şimdi hareket etmeye devam etmenin çok daha iyi olduğu düşünülüyor. Dükkanlara yürümek, hafif ev işleri veya bahçe işleri yapmak veya biraz da kendin yap gibi günlük aktivitelerinize devam etmelisiniz.
 • Bazı bitkisel yardımları düşünün – bel ağrısı için şifalı otlar için kanıtların Cochrane İncelemesi, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, alternatif tedavilerin bel ağrısına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar olduğunu buldu. İnceleme, günde 60 mg şeytan pençesi veya günde 240 mg söğüt kabuğu almanın sırt ağrısı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu.
 • Sıcak veya soğuk kompresler uygulayın – bunlar ağrıyı hafifletebilir ve ağrı kesici almak konusunda eczacınızla veya aile hekiminizle konuşabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.