Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Eti Şişmesi Evde Nasıl Geçer?

Diş Eti Şişmesi Evde Nasıl Geçer?
0 227

Genel manada diş eti görünümü; pembemsi renge sahip, kanamanın olmadığı ve şişkinliğin bulunmadığı şekildedir. Fakat diş etlerinde şişlik, kırmızı görüntü, ağrı ve sebepsiz yere kanama varsa diş eti şişmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığına önem verilmediği taktirde de diş eti şişmesi yaşamanız mümkündür. Diş etlerinin ağız içinde görevi; diş köklerini besleyerek güçlendirmek, dişleri enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Diş eti şişmesi yaşadığınız zamanda evde bazı yöntemler ile geçirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, diş eti şişkinliği yaşıyorsanız altta yatan sebebin ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu yüzden mutlaka diş doktorunuza muayene olmalısınız. Diş eti şişmesi evde nasıl geçer?

Diş eti şişmesini evde geçirebileceğiniz yöntemler şunlardır;

  • Soğan Kürü
  • Buz kompresi
  • Karanfil yağı
  • Tuzlu veya karbonatlı su ile gargara

Bu gibi yöntemler diş eti şişmesine iyi gelen yöntemlerdendir.

Diş Eti Şişmesi Evde Nasıl Geçer?
Diş Eti Şişmesi Evde Nasıl Geçer?

Soğan Kürü

İçerisinde yer alan antiseptik özellik ile soğan, doğal antibiyotik olarak biliniyor. Soğanın içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde diş ağrısına ve diş eti şişmesinin önüne geçebilirsiniz. Diş eti şişmesi için soğan kürü; soğanı küçük parçalar halinde doğrayarak direkt olarak çiğnemeniz gerekiyor. Ancak soğanın acı tadına dayanamam diyorsanız, soğanın suyunu sıkarak şişliğin yaşandığı bölgeye pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Buz Kompresi

Diş eti şişkinliğini evde geçirebilecek bir diğer yöntem ise kesinlikle buz kompresidir. Buz kompresi kan dolaşımına hız kazandırır ve bu sayede diş etlerinde yaşanan sorunlar kısa zaman içerisinde geçmesini sağlar. Diş eti şişkinliği yaşıyorsanız yapmanız gereken temiz bir bezin içerisine buz parçaları koyup, yanağınız üzerinden diş eti şişkinliğin olduğu bölgeye uygulamak.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı içerisinde yer alan bileşenler sayesinde, diş eti probleminde başvurabileceğiniz bir diğer alternatif seçenektir. Diş eti şişkinliğinde karanfil yağı kullanımı ağrıyı ve enfeksiyonu ortadan kaldırır. Karanfil yağını pamuk yardımı ile diş eti şişkinliğin olduğu alana masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamayı isterseniz günde 2 kere yapabilirsiniz.

Tuzlu Veya Karbonatlı Su İle Gargara

Tuzlu su veya karbonatlı gargara yapmak genel olarak halk tarafından bilinen ve diş problemlerinde başvurulan ilk yöntemdir. Tuzlu veya karbonatlı su ile yapacağınız gargara ile ağız içerisindeki bakterileri azaltarak, ağız bakımına yarar sağlamış olursunuz. Bu karışımların diş ve diş etinde yaşanan ağrıyı hafiflettiği biliniyor.

Diş Eti Şişmesi Kaç Günde İner?

Diş eti şişmesi yaklaşık 1-5 gün arasında geçer. Gerekli olan ağız ve diş bakımı yapıldığı zaman bu zaman dilimi kısalır. Ancak uzun süreli diş eti şişkinliği yaşıyorsanız mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.