Sağlık hakkında tüyolar!

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler
0 125

Kadınların doğum öncesi vitaminler almayı seçmelerinin birkaç nedeni vardır, bunlardan başlıca, potansiyel olarak cenin gelişimine yardımcı olabilmeleridir. Doğum öncesi takviyeler ayrıca anne ve bebeğin hastalık, doğum kusurları ve erken doğum gibi belirli koşullar geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doğum öncesi vitaminler sağladığı faydalar, gebe kalmadan önce alındığında optimize edilir.

Hamile Değilken Doğum Öncesi Vitaminleri Almak İyi Bir Fikir Mi?

Hamile kalmadan önce her gün 400 mikrogram folik asit alınması tavsiye edilir. Daha sonra hamileyken, hamileliğinizin 12. haftasında almaya devam etmelisiniz.

Folik asit, spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olabileceğinden, doğum öncesi önerilen bir vitamindir. Ve hamile kalırsanız ve önceden folik asit almadıysanız, hamile olduğunuzu fark ettiğiniz anda almanız gerekir.

Folat, kahvaltılık gevrekler ve margarin gibi bazı yiyeceklerde de bulunabilir, ancak yiyeceklerde bulunan seviyeler yeterli değildir. Bu nedenle, kadınların folat açısından zengin yiyecekleri yemeye devam etmeleri ve folik asit düzeylerini tam olarak desteklemek için folik asit takviyesi almaları önerilir.

Hamilelikte Vitaminler
Hamilelikte Vitaminler

Doğum Öncesi Vitamin Almaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Bu sorunun kısa cevabı, bir bebek denemek istediğinize karar verdiğiniz anda olacaktır. Hamile kalmayı planlamış olabileceğiniz kadar, hamilelik öncesi vitamin ve mineral seviyelerinizle ilgili bazı planlama ve hazırlıklar da hesaba katılmalıdır.

Hamile kalmanız haftalar veya aylar sürebilir, ancak bu süre zarfında vücudunuza iyi bakmanız ve hamileliğe mümkün olan en iyi şekilde başlamanız, hamilelik öncesi bakımın önemli bir unsuru olan doğum öncesi vitaminleri alarak önemlidir.

Neden onları önceden alayım? Bunun nedeni, hamile olduğunuzda, bebeğinizin gelişmesini ve büyümesini sağlamak için vücudunuza tüm vitaminleri, besinleri ve mineralleri sağladığınız için vücudumuzda boşalma olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında eksiklikler geliştirmeniz mümkündür, ancak seviyelerinizi önceden stoklarsanız, umarım bunu yaşamanız daha az olasıdır. Onları ne kadar süreyle almalısınız? Emzirmeye karar verdiğiniz sürece, hamileliğiniz sırasında ve sonrasında bunları almaya devam etmelisiniz.

Doğum Öncesi Vitamin Almanın Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Bazen doğum öncesi vitaminlerdeki demirin kabızlığa neden olması mümkündür ve bu durum bol sıvı içerek, daha fazla lif tüketerek ve mümkün olduğunca aktif kalarak önlenebilir. Herhangi bir doğum öncesi veya hamilelik vitamini almadan önce, önce bir tıp uzmanının rehberliğine başvurmanız önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.