Sağlık hakkında tüyolar!

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olunur?

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olunur?
0 138

Bebekler tam gelişmiş bir bağışıklık sistemi ile doğmazlar. Hastalığa neden olabilecek farklı mikroplara maruz kaldıkça yaşam boyunca gelişir. Aşağıda, bir bebeğin bağışıklık sistemi gelişiminin zaman çizelgesini ele alacak ve ebeveynlerin bebeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında ipuçları vereceğiz.

Bebeklerin Bağışıklık Sistemleri Ne Zaman Tam Olarak Gelişir?

Bir bebeğin bağışıklık sistemi iki ila üç aylık olana kadar olgunlaşmaz. Anında koruma için, annenin antikorları plasenta yoluyla, doğumdan hemen sonra ve emzirme yoluyla bebekle paylaşılır. Bu ilk birkaç ay boyunca, bağışıklık sistemleri – özellikle hücre aracılı bağışıklık – daha gelişmiş hale gelir. Bu, çocuğun virüslerle savaşmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek
Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin İpuçları

Bebeğiniz her hastalandığında, gelecekte onu koruyacak yeni antikorlar geliştirir. İşte bebeğinizi korumaya yardımcı olmak ve yaşamının ilk birkaç ayında bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu arada yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Emzirme. Anne sütü proteinler, yağlar, şekerler, antikorlar ve probiyotikler gibi bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen birçok unsur içerir. Bir anne mikroplara maruz kaldığında, enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacak antikorlar geliştirir. Bu antikorlar anne sütüyle bebeğe geçer.
  • Aşılama. Çocukları aşılamak, onları ciddi hastalıklara karşı korumanın en güvenli ve en etkili yoludur. Aşılama, bir virüs veya bakteri ile aynı şekilde bir bağışıklık tepkisine neden olur. Çocuğunuz gelecekte gerçek bir hastalıkla temas ederse, bağışıklık sistemi mikrobu tanıyacak ve hastalıkla savaşacak ya da ciddi komplikasyonları önleyecektir.
  • Diyet ve takviyeler. Çoğu durumda anne sütü ve mama bebeğinizin ihtiyacı olan tüm vitamin ve besinleri sağlar. Bebekler için ek takviyeler önerilmez. Antibiyotik almak, bağışıklık için önemli olan bağırsak bakterilerinin bir kısmını öldürebilir. Probiyotikler genellikle antibiyotik aldıktan sonra bağışıklıklarını güçlendirmenin bir yolu olarak önerilir. Bebeğinize probiyotik vermeden önce doktorunuzla konuşun.
  • Sınırlı dış maruziyet. Bebeğinizi yaşamının ilk altı ayında koruyucu bir balonun içinde tutamazsınız, ancak diğer insanlarla temasını sınırlayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin bebeğinize dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamalarını sağlayın. İlk iki ay boyunca, maruziyeti mümkün olduğunca sınırlamak önemlidir, çünkü bebekler henüz bulaşıcı olduklarını bilmeyen insanlardan virüs kapabilirler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.