Sağlık hakkında tüyolar!

Boğaz Ağrısı İçin Ev İlaçları

Boğaz Ağrısı İçin Ev İlaçları
0 150

Yaygın hastalıkların belirtileri söz konusu olduğunda, dikkatinizi çekeceği kesin olanlardan biri boğaz ağrısıdır. Mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan bağışıklık tepkisinin yol açtığı ağrı ve tahriş, insanların boğaz ağrısını yatıştırmanın yollarını aramasına neden olur. Özellikle de birçok kişi rahatlama sağlayacak ev ilaçlarıyla ilgilenmektedir. Aşağıda, insanların yararlı bulduğu boğaz ağrısı için bazı doğal çareler yer almaktadır.

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Evde boğaz ağrısı tedavisi arıyorsanız, işte size deneyebileceğiniz birkaç çözüm:

Çay

Boğaz ağrısını hafifletmek için birçok farklı çay türü kullanılmaktadır. Nane çayı rahatsızlığı azaltmak için boğazı uyuşturabilirken, yeşil çay yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Papatya çayı doğal olarak kayganlaştırıcıdır, bu da boğaz ağrınıza ses kısıklığı eşlik ediyorsa faydalı olabilir.

Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?
Boğaz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Çorba

Sıcak et suyu, boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğini merak eden insanlar için bir çözüm olabilir. Sadece sıcak olmadığından emin olun. Kalın veya tıknaz çorbalardan da kaçınmak isteyebilirsiniz.

Tuzlu Su Gargarası

Boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su gargarası yapmak faydalı olabilir. Rahatlama diğer ev ilaçları kadar hızlı olmasa da, tuzlu su bakterileri öldürür ve mukusun gevşemesine yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi

Birçok kişi boğaz ağrısı tedavisi için elma sirkesi kullanır. Elma sirkesindeki asetik asit bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Bir fincan ılık suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip içmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Şifalı Bitkiler

Boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılan bitkiler arasında adaçayı ve ekinezya bulunur. Genellikle boğaz spreyleri şeklinde kullanılırlar, mukusun parçalanmasına ve ağrının azaltılmasına yardımcı olurlar.

Bal

Bal sadece içecekler için lezzetli bir tatlandırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı kesici ve enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabilir. Genellikle çay veya ılık suyla tüketilir. Daha da etkili hale getirmek için içeceğe elma sirkesi veya otlar da ekleyebilirsiniz.

Acı Sos

Acı sos boğaz ağrısını tahriş edecek gibi görünse de, içerdiği kırmızı biber iltihapla savaşmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Genellikle ılık suya birkaç damla eklenerek gargara yapılır. Başlangıçta hafif bir yanma hissine neden olabilir, ancak daha sonra işe koyulur ve rahatlama sağlar.

Meyan Kökü

Meyan kökü, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmak için suya eklenip gargara yapılabilen bir başka maddedir. Ayrıca çayın bir bileşeni de olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.