Sağlık hakkında tüyolar!

Kanser Hastalarında Depresyon

Kanser Hastalarında Depresyon
0 81

Çoğu insan depresyon ve kanserin genellikle el ele gittiğini öğrendiğinde şaşırmaz. Kanser gibi ciddi bir tıbbi durumla karşı karşıya kalmak kişiyi savunmasız, çaresiz ve endişeli hissettirebilir ve bu duygular depresyona yol açabilir veya depresyonu kötüleştirebilir. İster yeni teşhis konmuş ister tedavinin ortasında olun, kansere bağlı depresyon ortaya çıkabilir.

Kanser Depresyonu Nedir?

Kanserle ilişkili depresyon (bazen sadece kanser depresyonu olarak da adlandırılır) tam olarak kulağa geldiği gibidir: kansere bağlı klinik depresyon. Üzüntünüz zaman zaman yoğun olsa bile, bu durumun sadece üzgün hissetmekten farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden uzaklaşmaya başladıysanız, sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız ve fiziksel durumunuzla ilişkili olmayan günlük görevleri tamamlamakta güçlük çekiyorsanız, kansere bağlı depresyonunuz olabilir.

Kanser Depresyonu Nedir?
Kanser Depresyonu Nedir?

Kanser Hastalarında Depresyon Belirtileri

Kanser nedeniyle depresyon yaşayan kişiler, klinik olarak depresyonda olan kanser hastası olmayan kişilerle benzer belirtiler yaşarlar. Bu belirtiler şunları içerir:

  • Kalıcı depresif ruh hali veya umutsuzluk
  • Uykusuzluk veya hipersomnia (aşırı uyku)
  • Yorgunluk
  • Önceden keyif alınan faaliyetlere ilgi duymama
  • Açıklanamayan kilo kaybı veya kilo alımı
  • Sinirlilik
  • Konsantre olmakta veya bir şeyleri hatırlamakta güçlük
  • İntihar düşünceleri veya eylemleri

Depresyonun derecesi ve derinliği değişebilir ve bazı insanlar kanser tedavisinden sonra depresyon yaşamaya devam eder.

Kanser Sırasında Depresyonla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Depresyonda olduğunuzu hissediyorsanız, belirtilerinizi en aza indirmeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Örneğin meditasyon, dua, derin nefes alma ve rahatlama egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca bir destek grubuna katılabilir veya bir danışmanla görüşebilirsiniz. Biraz fiziksel aktivite yapmak da yardımcı olabilir. Belirtileriniz devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuz antidepresan ilaç kullanarak kanser depresyon tedavisi önerebilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, kansere bağlı depresyondan muzdarip olmak zorunda olmadığınızdır. Eğer depresyon yaşıyorsanız, yardım istemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.