Sağlık hakkında tüyolar!

Çocuğunuzu İlk Diş Ziyaretine Nasıl Hazırlarsınız?

Çocuğunuzu İlk Diş Ziyaretine Nasıl Hazırlarsınız?
0 19

Çocukların ilk doğum günlerinde ilk kez diş ziyaretine görünmeleri gerektiğini biliyor muydunuz? Küçük çocuğunuzun henüz çok fazla dişi olmasa bile, ağzının bir pediatrik diş hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

İyi bir ağız bakımı aslında bebeklikte başlar, ancak çocuklarınız için sağlıklı diş alışkanlıkları oluşturmak için hiçbir zaman geç değildir. Doğal olarak, bu ilk randevu biraz endişe yaratabilir, ancak çocuğunuzun sinirlerini yatıştırmanın birçok yolu vardır.

Çocuğunuzun İlk Ziyareti İçin Diş Hekimi Seçimi

Çocuğunuzu sağlık kontrolüne götürdüğünüzde muhtemelen bir çocuk doktoruna götürüyorsunuz, değil mi? Tıpkı çocuk doktorlarının çocuk tedavisinde uzmanlaşması gibi, çocuk diş hekimleri de genç hastalarla çalışır.

Pediyatrik diş hekimleri, çocukları tedavi etmeye hazırlanmak için çocuk gelişimi ve davranış yönetimi eğitimi almıştır. Güven oluşturmak ve korkuları hafifletmeye yardımcı olmak için genç, enerjik bir ortam yaratmak için daha fazla çaba harcayabilirler.

Çocuğunuz için bir pediatrik diş hekimi bulmanın birkaç yolu vardır. Bölgenizdeki pediatrik diş hekimlerini Google’da arayabilir, çocuk doktorunuzdan tavsiye isteyebilir veya diğer ebeveynlerden öneriler alabilirsiniz. Ek olarak, diş sigortanız varsa, onlardan sağlayıcıların bir listesini alabilirsiniz.

Çocuğunuzun İlk Ziyareti İçin Diş Hekimi Seçimi
Çocuğunuzu İlk Diş Ziyaretine Nasıl Hazırlarsınız?

Çocuğunuzun İlk Diş Ziyaretinde Sizi Neler Bekler?

İlk ziyaretlerinde ne beklemeniz gerektiğini bilmiyorsanız çocuğunuzu hazırlamak zor olacaktır. Diş hekiminin muayenehanesinin ilk ziyaretleri nasıl ele aldığı hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. İlk ziyaretler genellikle çocuğunuzu tanıştırmaya ve alıştırmaya yönelik olsa da, bir muayene yapılacağını unutmayın. Pediatrik diş hekimi, çürük belirtileri aramak için çocuğunuzun ağzını muayene edecektir. Ayrıca çocuğunuzun olduğu kadar sizin de yararınıza olacak şekilde iyi ağız hijyeni alışkanlıklarını gözden geçirecektir.

İlk Diş Ziyaretine Hazırlık

Diş hekimi ekibi, ziyareti kolaylaştırmak için size bazı sorular sorabilir. Ancak, ebeveyn olarak işlerin daha sorunsuz yürümesi için atabileceğiniz bazı ek adımlar vardır.

  • Konumu ve düzeni tanımak için bir ofis turu hakkında bilgi alın.
  • Çocuğunuzun ziyaretin başarısını etkileyebilecek herhangi bir özel ihtiyacını iletin.
  • Sakinleştirici oyuncaklar, şarkılar, videolar ve hatta renkler hakkında bilgi verin. Birçok pediatrik diş hekiminin çocuğunuzu rahatlatmaya yardımcı olabilecek renkli veya karakter temalı odaları vardır.
  • Çocuğunuzun beslendiğinden ve iyi dinlendiğinden emin olmak için randevuyu akıllıca planlayın. İlk randevuyu uyku saatinden veya öğle yemeğinden hemen önce almaya çalışmak sorun yaratabilir.

Evde Uygulama

Çocuğunuzun ilk ziyaretinde ne bekleyeceğinizi öğrendikten sonra, çocuğunuz için işleri yoluna koyabilirsiniz. Ziyareti bir sürpriz haline getirmek iyi bir fikir değildir, bu nedenle diş hekimi ziyaretlerini ve diş hekimine gitmenin önemini erkenden tartışmaya başlayın.

Beklentileri Tartışın

Ne olacağı ve neden gerekli olduğu hakkında açıkça konuşmak yardımcı olabilir. Çocuğunuzu rahatlatmak için sizin de diş hekimine nasıl gittiğiniz hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Sevdiği Bir Oyuncakla Rol Yapma Oyunu

Çocuğunuz muhtemelen her zaman en sevdiği oyuncaklarla taklit oyunlarına katılıyordur. Bu oyun zamanını neden iyi bir şekilde kullanmayasınız? Küçük çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklarla bir diş hekimi ziyaretini ve muayenesini canlandırmak kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.