Sağlık hakkında tüyolar!

Kahve ve Çay Dişlerinizi Lekeler mi?

Kahve ve Çay Dişlerinizi Lekeler mi?
0 84

Sabahlar zordur. Sade ve basit. Derin uykudan tamamen uyanıklığa geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, milyonlarca kişi her sabah onları harekete geçirmek için buharlı bir kafeinli içeceğe güveniyor. Ancak, günlük işlerinizi yapmanıza yardımcı olan günlük öğütmeler, sonunda inci gibi beyaz dişlerinizi lekelenme ve yıpranmaya neden olabilir.

Kahve ve Çay Dişlerinizi Lekeler

Genel bir kural olarak, eğer bir sıvı kumaşı lekeleyebiliyorsa, dişlerinizi de lekeleyebilir. Dahası, çayın genel sağlık yararları genellikle tartışılmaz olsa da, aslında dişlerinizi geleneksel bir fincan daha fazla lekeleyebileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Çay Dişlerinizi Kahveden Daha Fazla Lekeler

Koyu kavrulmuş çayınız siyah çaydan daha renkli görünse de, doğal olarak oluşan tanenler ve oksidasyon gibi süreçler nedeniyle çaylar dişleri gerçekten etkileyebilir ve potansiyel olarak lekeli veya lekeli kalmanıza neden olabilir.

Tanen Nedir?

Tanenler her türlü yiyecek ve içecekte bulunur. Örneğin, muhtemelen bu kelimenin en çok şarap hakkında konuşurken kullanıldığını duymuşsunuzdur. Kısaca, doğal olarak oluşan bitkisel bir boya olan tannik asit adı verilen bir antioksidandır. Tanenler dişlerimizdeki plağa hızla yapışır ve sonuçta diş yüzeyinde sarımsı renk değişikliğine neden olabilir. Kısacası, tanen miktarı arttıkça lekelenme olasılığı da artar. Çay ve kahve söz konusu olduğunda, siyah çay yeşil çaydan daha fazla lekelenme gücüne sahiptir.

Kahve diş lekesi yapar mı?
Kahve diş lekesi yapar mı?

Dişlerdeki Kahve ve Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Dişlerinizin kahverengiye dönmesini istemiyorsanız çay içmeyi bırakmak zorunda değilsiniz. Çayınıza süt koymak veya pipetle içmek yardımcı olabileceği gibi, ağzınızı suyla çalkalamak veya sonrasında su içmek de yardımcı olabilir. Dişlerinize özen göstermek lekelenmelerini önlemeye yardımcı olabilir, ancak bu her zaman yeterli değildir. Kahve nedeniyle lekelenen dişlerin görünümünü iyileştirmenin birçok yolu vardır:

 • Dişlerinizi beyazlatmak
 • Sabah kahvenizden sonra kullanabilmek için iş yerinizde bir diş fırçası ve diş macunu bulundurun.
 • Kabartma tozu, ayda iki kez fırçalarsanız dişlerin daha da beyazlamasına yardımcı olabilir.
 • Bir fincan çay veya kahve içtikten sonra ağzınızda bir bardak su çalkalayın
 • Açık kahve demleyin ve az miktarda krema veya süt ekleyin
 • Siyah çay poşetlerinizi yeşil veya beyaz çay ile değiştirin
 • Günlük diş ipi
 • Yüzey lekelerini çıkarmak için kabartma tozu ve tuz kullanın
 • Mümkün olduğunda hemen beyazlatıcı diş macunu ile fırçalayın

Kahve Dişleri Başka Nasıl Etkiler?

Kahve, su dışındaki diğer içecekler gibi, ağzınızda bakteri üremesine neden olarak dişlerinizi ve diş minenizi aşındırabilir. Bu da dişlerinizi ince ve kolay kırılabilir hale getirebilir. Ağız kokusu veya ağız kokusu da kahveden kaynaklanabilir çünkü kahve dile yapışır. Bu sorunlardan kaçınmak için kahve içmeden önce bir şeyler yiyin ve işiniz bittikten sonra bir dil kazıyıcı ve diş fırçası kullanın.

Dişleri Lekeleyen Diğer Yiyecek ve İçecekler

Dişlerinizi lekeleyebilecek tek şey kahve değildir. Gülüşünüzü beyaz tutmak için dişlerinizi sarı gösterebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bunlardan birkaçı şunlardır:

 • Kırmızı şarap
 • Meyve Suyu
 • Sodalar
 • Soya Sosu
 • Balsamik Sirke
 • Spor içecekleri
 • Sert şeker

Yaşlı İnsanlar Neden Diş Lekelerine Karşı Daha Hassastır?

Dentinin doğal sarı bir tonu vardır, ancak yaşlandıkça dişlerinizdeki minenin dış kaplaması zayıflar ve altındaki dentini ortaya çıkarır. Dentin dişlerinizin çekirdek dokusudur. Dentin de diğer her şey gibi yaşlandıkça doğal olarak sararacaktır. Buna ek olarak, yıllar boyunca çay, kahve, şarap ve koyu renkli gazlı içecekler gibi içeceklerin tüketimi de dişlerde renk değişikliğine neden olabilir. Son olarak, yaşamınız boyunca dişlerinizi maruz bıraktığınız aşınma ve yıpranma, yalnızca yaş ilerledikçe belirginleşen bir renk değişikliğine neden olabilir.

Sonuç olarak, sinir bozucu leke potansiyeline rağmen çay içmenin sizin için iyi olduğunu vurgulamak istiyoruz. Örneğin, Yeşil çay, dişleri önemli ölçüde güçlendirdiği gösterilen kimyasal bileşik florür içerir. Ağızda kötü nefese neden olan bakteri ve virüsleri öldürdüğü gösterilmiştir.

Lekeli Dişler Temizlenebilir mi?

İleri derecede renk değiştirmiş dişler bile bir diş hekiminin sağladığı uzman temizlik hizmetlerinden faydalanabilir. Özel aletlerle plak ve tartar kaldırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmek mümkündür. Bu özellikle dişlerdeki sarı lekelerin giderilmesi için faydalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.