Sağlık hakkında tüyolar!

Dental İmplant Çeşitleri

Dental İmplant Çeşitleri
0 52

Diş implantları, çenenize takılan ve diş kökü yerine geçen küçük direklerdir. Bir konektör veya abutment ile yeni yedek dişlere kaynaşırlar. Diş implantlarının çoğu titanyumdan yapılır. Farklı diş implant ve prosedürleri vardır. Doktorunuz sizin için en iyi olanı seçmenize yardımcı olacaktır.

Tek İmplantlar ve Çoklu İmplantlar

Diş implantları bir dişin veya birçok dişin yerini alabilir. İşte seçenekleriniz;

  • Tek diş implantı. Değiştirilmesi gereken bir dişiniz varsa, doktorunuz tek dişe implant yapacak ve ardından tek bir yedek diş veya kaplama takacaktır.
  • Çoklu diş implantı. Birkaç dişiniz eksikse, doktorunuz ısmarlama yedek dişlerle çoklu diş implantı yapabilir.
  • Tam ağızlı implant. Dişiniz yoksa, doktorunuz tam ağızlı bir diş implantı yapabilir.
İmplant Çeşitleri
İmplant Çeşitleri

Temel İmplant Çeşitleri

Dental implantların en yaygın türleri endosteal ve subperiosteal implantlardır. Temel fark, çene kemiğinize nasıl bağlandıklarıdır.

Endosteal İmplantlar

Bu, en yaygın diş implantı türüdür. Küçük bir vida, silindir veya bıçak şeklindedir. Çene kemiğinize girer ve protez dişler olarak da adlandırılan bir veya daha fazla yedek dişi tutar. Halihazırda takma dişleriniz veya köprüleriniz varsa doktorunuz bir endosteal implant önerebilir.

Subperiosteal İmplantlar

Bu tip implant, çene kemiğinizin üzerine veya üstüne yerleştirilir. Bu, sakızınızın altına konulan ve yerinde tutmak için sakızınıza yapışan metal bir direktir. Normal takma diş kullanamıyorsanız, endosteal implantı tutacak kadar doğal çene kemiğiniz yoksa veya kemiği oluşturmak için kemik büyütme prosedürü yapmak istemiyorsanız subperiosteal implant alabilirsiniz.

İmplantlarla Yapabileceğiniz Diğer İşlemler

Doktorunuz endosteal implantların mı yoksa subperiosteal implantların mı sizin için en iyisi olduğuna çene kemiğinizin ne kadar sağlıklı olduğuna, eksik diş sayısına ve sahip olabileceğiniz diğer özel ihtiyaçlara göre karar verecektir. Diş implantlarınızı desteklemeye yardımcı olacak başka tedaviler önerebilirler. Diğer prosedürler şunları içerir:

  • Kemik büyütme. Çenenizde yeterince doğal, sağlıklı kemik yoksa diş implantlarınızı destekleyemeyebilir. Doktorunuz, implantları destekleyebilmesi için kemiği eski haline getirmek veya yenilemek için kemik büyütme önerebilir. Bu, kemik katkı maddelerini ve büyüme faktörlerini içerebilir.
  • Sinüs asansörü. Diş implantlarını yerleştirmek için en zor yerlerden biri üst arka çenenizdir. Bunun nedeni, orada yeterli kemik miktarına veya kalitesine sahip olmamanız ve sinüsünüze yakın olmasıdır.
  • Doktorunuz bunu sinüs büyütme veya sinüs yükseltme olarak da adlandırılan sinüs kaldırma ile düzeltebilir. Bu, diş implantlarını tutabilecek kemik eklemek için yer açmak için sinüs tabanınızı yükseltir.
  • Sırt genişlemesi. Çeneniz implantları desteklemek için çok darsa, doktorunuz sırt genişletme veya modifikasyon önerebilir. Bu, aynı zamanda çıkıntı olarak da adlandırılan çenenizin üst kısmındaki küçük bir alana kemik aşısı malzemesi eklemeyi içerir. Alt veya üst çenenizde şekil bozuklukları varsa doktorunuz sırt modifikasyonu önerebilir. Başarılı bir implant şansınızı ve ayrıca çenenizin nasıl göründüğünü artırabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.