Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş Apsesi Nasıl Geçer?
0 153

Diş apsesi, kendisini bir çok belirti ile gösteren ve kişinin neredeyse yemek yemesini, su içmesini engelleyen ciddi bir sağlık sorunudur. Genellikle enfeksiyon kaynaklı meydana gelen diş apresi belirtileri arasında; yutkunmada zorluk, şiddetli ağrı, ağız kokusu ve yanakta şişkinlik gibi belirtiler yer alır. Diş apsesi yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir diş hekimine muayene olması gerekir.

Diş apsesi tedavi olanağı gerçekleşmediğinde enfeksiyon vücudun başka bölgelerine de yayılabilir. Kişinin günlük yaşamını ciddi anlamda etkileyen diş apsesi mutlaka tedavi edilmelidir. Diş apsesi nasıl geçer? Genellikle diş apsesi için diş hekimi antibiyotik tedavisine başlar. Antibiyotik sayesinde dişin apse yapmasına neden olan enfeksiyon temizlenir.

Diş Apsesi Kendi Patlar mı?

Diş apsesi kendi kendine patlayabilir. Zamanla diş etinde meydana gelen iltihap küçülmeye ve boşalmaya başlar. Ancak diş apsesi patlarsa, enfeksiyon riski için diş hekimine başvurulması gerekiyor.

Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur?

Diş apsesi diş kökünde veya iki diş arasında meydana gelen diş hastalıkları arasında yer alan bir sağlık problemdir. Diş apsesi bazı durumlarda kendi kendine patlayabilir. Diş apsesinin patladığını ağıza gelen kötü tattan anlayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda yapmanız gereken gecikmeden diş hekimine gözükmek olmalıdır. Diş apsesi patladığında, bu sorunun geçtiği anlamına gelmez. Gerekli olan tedavi seçeneğini diş hekiminiz tarafından belirlenir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer?
Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş Apsesinin Patladığını Nasıl Anlarız?

Diş apsesinin patladığını ağzınıza yayılan kötü tattan ve bir anda şiddetli ağrının yok olmasından anlayabilirsiniz. Diş apsesi patladığı durumlarda enfeksiyon çevre diş dokularına da yayılabilir. Bu durumda diğer dişlerde de diş apsesi yaşanabilir.

Diş Apsesi İçin Evde Ne Yapabiliriz?

Diş apsesi için evde ılık su içine karıştırılan tuz ile gargara yapmak diş apsesine iyi geldiği biliniyor. Bunun yanı sıra sirkeli su da diş apsesine iyi gelen başka bir doğal yöntemdir. Ayrıca karbonatlı su ile yapılan gargara da diş apsesi için evde uygulanabilecek bir diğer tedavi seçeneğidir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş apsesi belirtileri şunlardır;

  • Dişlerde şiddetli ve zonklayıcı ağrı
  • Sıcak içecek ve yiyeceklere karşı hassasiyet
  • Çiğneme veya ısırma sırasında dişte meydana gelen ağrı
  • Ateş
  • Yanakta şişkinlik
  • Ağızda kötü koku

Bu gibi belirtiler diş apsesinde meydana gelen en yaygın belirtilerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.