Sağlık hakkında tüyolar!

Erkeklerin Doğurganlığını Artıracak 5 Yiyecek

Erkeklerin Doğurganlığını Artıracak 5 Yiyecek
0 3.395

Sağlıklı bir bebek yaratmak için iki kişi gerekir. Yani kadınlar sağlıklı beslenmeliyse, erkekler de yemeli. Doğal olarak gebe kalma söz konusu olduğunda, sağlıklı sperm çok önemli bir rol oynar. İyi bir sayımın yanı sıra, spermin de sağlıklı olması gerekir. Ne de olsa, sağlıklı bir sperm sağlıklı bir bebek sağlar ve bu, erkek doğurganlığını artırmak için doğru yiyecekleri yediğinizde olabilir.

Kısırlık dünya çapında büyüyen bir sorundur ve erkekleri de etkiler. Uzun çalışma saatleri, kimyasallara maruz kalma, kafeine bağımlılık, stres ve hareketsiz yaşam tarzı sayesinde, artan sayıda erkek ebeveyn olmak için mücadele ediyor – bu nedenle bugünlerde doğurganlığı artıran yiyecekler hakkında çok fazla söylem var.

Doğurganlığı Artıran Yiyecekler

Ashwagandha

Testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olmaktadır ve erkeklerde doğurganlığı ve sperm kalitesini önemli ölçüde artırır. Birkaç çalışma, Ashwagandha kökü tüketimi ile sperm konsantrasyonunda bir artış olduğunu göstermiştir.

İltihap önleyici özelliklere sahip şifalı bitkinin, vücudun strese yanıt olarak ürettiği bir hormon olan kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bu, erkek doğurganlığını artıran en iyi yiyecekler arasındadır. Düzenli olarak tüketilmesi de bağışıklık sistemini güçlendirir. Ashwagandha, enfeksiyon ve virüslerle savaşmak için lenfositi veya beyaz kan hücrelerini uyarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir stres önleyicidir ve aynı zamanda vücuttaki kortizol (stres hormonu) seviyesini düşürmeye yardımcı olan “uykuya neden olan” bir bitki olarak da bilinir.

Erkeklerin Doğurganlığını Artıran Yiyecekler
Erkeklerin Doğurganlığını Artıran Yiyecekler

Kuşkonmaz

Süper yüksek C Vitamini, testis hücrelerini korur ve vücuttaki doğurganlığı olumsuz etkileyen serbest radikallerle savaşır, bu nedenle erkek doğurganlığını artıran yiyecekler listesinde olmazsa olmaz olarak kabul edilir. ‍ Yüksek C vitamini miktarı ayrıca spermi hasardan korur ve hareketliliğini ve hacmini artırır – böylece daha hızlı hareket eden yüzücülere sahip olursunuz.

Zencefil

Düşük sperm sayısı veya düşük testosterondan şikayetçiyseniz, kelime zencefildir. Çok yönlü bir bitki veya baharat, içeceklerin yanı sıra yiyeceklerde de kullanılabilir. Zencefil, doğurganlığı artırabilen testosteronu artırır. Zencefil kökü, erkek doğurganlığını artıran en iyi gıdalardan biri olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi hastalıklara karşı bağışık tutan bir dizi sağlık yararına sahiptir. Aynı zamanda sindirime yardımcı olur.

Soğan Suyu

İyi bir besin ve antioksidan kaynağı olan soğan suyu, düşük testosteron seviyelerini artırabilir. Bir tedavi faktörü olarak soğan suyu, sperm kalitesini ve doğurganlık gücünü artırabilir. Soğan ayrıca yıl boyunca mevcuttur ve bu da onu erkek doğurganlığını artırmak için en kolay elde edilen gıdalardan biri yapar.

Nar

Dünyanın en eski meyvelerinden biridir ve bazı kültürlerde doğurganlığın sembolü ve erkek doğurganlığını artıran gıdalar biri olarak kabul edilir. Nar, antioksidanların güç merkezidir. Genellikle iyi bir sağlık ve doğurganlığın sembolü olarak görülür, sperm kalitesini ve hareketliliğini, cinsel dürtüyü ve hatta erektil disfonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olur .

Nar ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Oksidatif stres, vücudun doğal antioksidan savunması yaş, sağlıksız yaşam tarzı veya kirlilik nedeniyle aşırı yüklendiğinde ortaya çıkar. Bu tür oksidatif stresin erkeklerde kısırlığı artırdığına dair kanıtlar da var – bu nedenle nar ve diğer C vitamini açısından zengin yiyecekler yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.