Sağlık hakkında tüyolar!

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir, Tansiyonu Ne Düşürür?

0 489

Yüksek tansiyon belirtileri nadiren görülür. Ancak diyetinizde bu basit değişiklikleri yapmak, onu kontrol altında tutmaya katkıda bulunabilir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon olarak da bilinir) genellikle sessiz, gizli bir durumdur. Birçok hasta, okumaları yükseldiğinde bile iyi hissediyor.

Tansiyonunuz yüksek veya çok yüksekse, ilaç yardımcı olacaktır. Ancak kan basıncınızı düşürmenin başka tamamlayıcı yollarını arıyorsanız, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri önemli bir fark yaratabilir. Ancak yüksek tansiyon için doğal çözümler hakkında konuşmadan önce, buna neyin sebep olduğuna bir bakalım.

Kan Basıncı Ne Zaman ‘Yüksek’ Olur?

Kan basıncı ‘mmHg’ (veya milimetre cıva) cinsinden ölçülür. Ölçüm, atardamarlarınızın içindeki basıncı temsil eden iki sayıyla gelir. En alttaki sayı diyastolik basıncı ifade eder – kalbiniz atımlar arasında dinlenirken. En üstteki rakam sistolik basınçtır – kalbiniz attığında ve kanı atardamarlarınıza doğru ittiğinde. Genel bir kılavuz olarak, yüksek tansiyon 140/90 mmHg veya daha yüksektir.

Kan Basıncını Düşürmenin Doğal Yolları

En son tansiyon ölçümünüz endişeleri artırdıysa, tansiyonu nasıl düşüreceğinizle ilgileneceksiniz. Yüksek tansiyona neden olabilecek birçok faktör vardır. Tıbbi koşullar kesinlikle katkıda bulunur, ancak diyet ve yaşam tarzının da önemli bir etkisi vardır. Örneğin, çok fazla alkol almak, çok fazla tuz yemek, sigara içmek, aşırı kilolu olmak ve yeterince egzersiz yapmamak, yüksek tansiyona yakalanma riskinizi artırabilir. Yüksek tansiyon için doğal çözümlerimiz, normal, sağlıklı tansiyona katkıda bulunabilecek altı diyet ayarlamasına odaklanır.

Tuz Alımını Azaltın

Çok fazla tuz yemek bazılarında tansiyonu yükseltebilir. Yetişkinler için önerilen maksimum tuz miktarı 6 gr’dır (yaklaşık 1 çay kaşığı). Bu önerilen günlük sınıra uymaya yardımcı olmak için, tuzla pişirmeyin veya yemeğe fazladan tuz eklemeyin. İşlenmiş gıdalar da çok fazla tuz içerir, bu nedenle hazır yemeklerden vazgeçmek akıllıca olur.

Potasyum Açısından Zengin Yiyecekleri Arayın

Potasyum, sodyumun etkilerini azaltır. Daha fazla potasyum yediğinizde, idrar yoluyla daha fazla sodyum kaybedersiniz. Meyve ve sebzeler, özellikle tatlı patatesler, yeşillikler, bezelye ve muzlar olmak üzere iyi potasyum kaynaklarıdır.

Diyetinize Pancar Ekleyin

Kan basıncını düşüren yiyecekler söz konusu olduğunda, pancarı yenemezsiniz. İngiliz Kalp Vakfı’nın yaptığı bir araştırma, günde bir bardak (250 ml) pancar suyu içmenin hipertansiyonu olan kişilerin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi. Pancardaki nitratlar sihirli bileşendir. Ancak dikkatli olun – nitratlar suda çözünür olduğundan pancarlarınızı kaynatmak yararlı etkileri azaltacaktır. Kavurma veya meyve suyu en iyisidir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Kafeini Kesin

Kafein tüketimi için günlük üst limit olarak 400 mg’ı önermektedir. Bu seviyenin üzerinde, çalışmalar kan basıncınızı artırmaya başlayabileceğini gösteriyor. Kahve, yüksek kafein içeriği söz konusu olduğunda ana suçlu olmasına rağmen, kola, çay, enerji içecekleri ve çikolata gibi diğer birçok yiyecek ve içecekte bulunur.

Alkol Alımını Sınırlayın

Tansiyonunuzu doğal olarak düşürmeye çalışıyorsanız, alkolü diyetinizden sınırlamak veya tamamen çıkarmak yardımcı olabilir. Çeşitli araştırmalar, yüksek dozda alkolün kan basıncında artışa yol açtığını bulmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.