Sağlık hakkında tüyolar!

Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Beslenme Listesi

Kan Grubu Diyeti
0 179

Bir süredir insanların kafasında olan diyetlerden biri de kan grubu diyetidir. Ancak 1996’dan beri var olmuş olsa da, herkes bunu duymadı veya tam olarak bilmiyor.  Kan içerdiği için bu özel diyet planının biraz fazla gelebileceğini anında düşünmek kolaydır, ancak esasen vücudunuzun iç işleyişine çok uygun bir diyettir. Kan grubu diyeti hakkında ayrıntıları için okumaya devam edin.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kan grubu diyeti, kan grubunuza dayalı bir diyettir. Bu özel diyet, kan grubunuzla uyumlu yemek yemenin genel olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacağına inanan natüropatik bir doktor olan Dr Peter D’Adamo tarafından geliştirilmiştir.

Yediklerinizi kan grubunuza göre temellendirmenin, vücudun yağ olarak depoladığı gıda miktarını azalttığına ve bunun da daha az sağlık sorununa yol açabileceğine inanılıyor. D’Adamo’ya göre, diyet insanları vücutları için en iyi olan yiyecekleri daha fazla yemeye ve vücuda zarar verebilecek daha az yiyecek yemeye teşvik ediyor. Kan grubu diyeti, yıllar önce aynı kan grubuna sahip atalarımızın yediklerini tüketmemiz temel ilkesine dayanmaktadır. Örneğin, O grubu kanı olan insanlar et yiyen avcı-toplayıcılardı; A Tipi atalarımız vejeteryan çiftçilerdi ve B Tipi kana sahip olanlar göçebeydi, bu yüzden bir dizi farklı yiyecek yediler.

Kan grubu diyeti, atalardan kalma beslenme alışkanlıklarına dayanmasının yanı sıra, daha fazla taze yiyecek ve daha az işlenmiş yiyecek tüketmekle ilgilidir. Ayrıca kan grubunuza bağlı olarak farklı egzersizleri de etkiler.

Kan Grubuna Göre Beslenme Listesi
Kan Grubuna Göre Beslenme Listesi

Kan Grubunuza Göre Nasıl Besleniyorsunuz?

Dört ana kan grubu olduğu gerçeği göz önüne alındığında, kan grubu diyeti, A ve O tipi diyetlerin diğer ikisinden daha katı olduğu bildirilen dört farklı yeme ve egzersiz planından oluşur:

Dr D’Adamo’ya göre tüm yiyecekler farklı kan grupları için faydalı olarak sınıflandırılmamıştır. Ayrıca şunu da söylüyor:

Kan grubu A olan kişiler – kalp hastalığına, kansere ve diyabete yatkındır ve yoga ve tai chi gibi sakinleştirici, merkezleme egzersizi içeren organik, vejeteryan bir diyette daha başarılı olurlar.

B grubu kanı olan kişiler – güçlü bir bağışıklık ve sindirim sistemine sahiptir ve diğer kan türlerine göre daha uyumludur. Orta derecede fiziksel egzersiz ve denge egzersizleri ve ‘çok yönlü’ bir diyet önerir. Diyetin arkasındaki teoriye göre, B tipi olan kişiler ayrıca lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün bozuklukları geliştirmeye daha yatkındır.

AB kan grubuna sahip kişiler – diğer kan gruplarına sahip kişilere göre biyolojik olarak daha karmaşıktır. A ve B tipleri için egzersiz ve diyetlerin bir kombinasyonunu yapmaktan fayda sağlama eğilimindedirler ancak et alımlarını sınırlamaları gerekir. Bu kan grubunun daha az alerjiye sahip olma eğiliminde olduğuna, ancak kalp hastalığı ve anemi geliştirmeye daha yatkın olduğuna inanılıyor.

O grubu kanı olan kişiler –  yoğun fiziksel egzersiz yapmaktan ve hayvansal proteinler yemekten fayda sağlar. Ancak glüten, mercimek, barbunya, mısır ve lahana bu kan grubuna sahip kişilerde kilo alımına neden olabilir. O tipi ile ilişkili sağlık koşulları artrit, astım, saman nezlesi ve diğer alerjileri içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.