Sağlık hakkında tüyolar!

Doğal Kan Sulandırıcı Önerileri

Doğal Kan Sulandırıcı Önerileri
0 4.522

Diyetiniz, kanınız da dahil olmak üzere vücudunuzun her bölümünü etkiler. Aslında, bazı yiyeceklerin kan sulandırıcı olarak çok spesifik etkileri vardır. Kan incelticiler, kanınızın pıhtılaşma önleyici özelliklerini yönetmek için önemli olabilir ve bu da pıhtılaşma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. İşte akılda tutulması gereken bazı doğal kan sulandırıcı besinler;

Yeşil Çay

Çin çayı olarak da bilinen Yeşil Çay (Camellia Sinensis), kanserleri önleme, mide rahatsızlıklarını tedavi etme ve zihinsel işlevi iyileştirme konusundaki eşsiz yetenekleriyle ünlüdür. Kurutulmuş yeşil çay yaprakları önemli miktarda K vitamini içermesine ve Coumadin’e karşı çalışabilmesine rağmen, demlenmiş yeşil çay önemli miktarda vitamin içermez. Bununla birlikte, büyük miktarlarda demlenmiş yeşil çay, Coumadin’in etkilerini değiştirebilir.

Yeşil çay ve kanama zamanı üzerine araştırmalar yaygın olarak mevcut değildir. Periyodik vaka raporları var. Bir vakada, mekanik kalp kapakçığı olan 44 yaşındaki bir hastanın INR’si çok miktarda demlenmiş yeşil çay içtiğinde büyük ölçüde düştü. Bu hastanın başlangıçta normal INR değeri 3.79 idi. Yaklaşık bir hafta boyunca günde ½ ila 1 galon demlenmiş yeşil çay aldıktan sonra INR’si 1.37’ye düştü.

Sarımsak

On yıllar boyunca Sarımsak’ın (Allium sativum) kan basıncını düşürme, kolesterol düşürme ve felç önleyici aktivite gibi çeşitli kardiyovasküler faydaları olduğuna inanılmaktadır. Ek olarak, sarımsak yağı da kan pıhtılaşmasını azaltabilir.

Bir araştırmacı, esansiyel sarımsak yağı sağlıklı bireylerden alınan kan örnekleriyle karıştırıldığında, hücrelerin laboratuvar ortamında bir araya toplanma (pıhtılaşma) olasılığının daha düşük olduğunu belirtmişti. Hem Coumadin hem de sarımsak alındığında herhangi bir ciddi etkileşim etkisi olduğuna dair belgelenmiş bir rapor olmamasına rağmen, çalışmalar ciddi bir reaksiyonun mümkün olabileceğini ima etmişti. Bu nedenle Coumadin kullanan hastalar aşırı sarımsak takviyesinden kaçınmalıdır. Ancak, sadece az miktarda sarımsak ve az miktarda sarımsak hapı içeren yiyecekleri yemek sorun olmamalıdır.

Zencefil

Geleneksel olarak zencefil (Zingiber officinale), taşıt tutması ve artriti engellemek için kullanılmıştır. Günümüzde kan pıhtılaşmasını azalttığı bildirilmiştir. Yukarıda bahsedilen diğer doğal takviyeler gibi, diğer gıda ürünlerinden daha fazla miktarda zencefil içeren zencefil takviyeleri almak, Coumadin ile birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Bu nedenle hem Coumadin hem de zencefil takviyesi alan hastaların INR’lerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca kanama semptomlarının gelişmemesini sağlamalıdırlar.

Doğal Kan Sulandırıcı
Doğal Kan Sulandırıcı

Kahve

Şimdi, genellikle pıhtılaşma önleyici özelliklere sahip olduğu söylenen bir gıdaya değinelim. Ama gerçekte, kahve kan inceltici midir? Onu izole etmek ve kesin olarak evet mi hayır mı olduğunu söylemek zor, ancak olduğu gibi, kahvenin kan inceltici olduğuna dair bir kanıt yok. Bu, muhtemelen kafeinin kan basıncı üzerindeki etkilerinden dolayı ortaya çıkmış bir yanılgıdır. Ölçülü kahve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir, ancak çok fazla kahve alırsanız kan basıncınızı da artırabilir.

Tarçın

Pıhtılaşma önleyici olarak işlev gören bir kimyasal olan kumarin tarçında bulunabilir. Tarçın ayrıca ekmek, kek ve çaylar da dahil olmak üzere alabileceğiniz en çok yönlü doğal kan sulandırıcılardan biridir. Ayrıca kan basıncını düşürebilir ve iltihaplanma için biraz rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, çok fazla tarçın karaciğer için kötü olabileceğinden, çok sık almamanız önerilir. Bu nedenle, burada adı geçen diğer örneklerle birlikte ölçülü olarak kullanılması en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.