Sağlık hakkında tüyolar!

Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hipotiroidi Nedir
0 125

Tiroid bezi enerji, ruh hali ve metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca doğurganlığı etkileyen seks hormonlarının vücutta üretilmesinden ve salınmasından da sorumludur. Hipotiroidi (veya az aktif bir tiroid), tiroid bezinizin belirli önemli hormonları yeterince üretmediği bir durumdur.

Tiroid Nasıl Çalışır?

Bez TSH (tiroid uyarıcı hormon), T3 ve T4 hormonlarını salgılar. TSH, T3 ve T4’ün düzenlenmesinden sorumludur. Hipotiroidizm, tiroid beziniz kana tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) salmaya başladığında olur. Bunlar vücudumuzdaki hücrelerin normal çalışması için gerekli olan iki hormondur.

Hipotiroidiniz olduğunda, gergin, endişeli veya sinirli hissedersiniz, uyumakta zorluk çekersiniz, kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz ve kilo almaya başlarsınız. Daha fazla kadın hipotiroidizmden etkilenirken, erkekler de bu hastalığın kurbanlarıdır.

Hipotiroidizm Belirtileri

  • Düşük sperm sayısı
  • Kas kütlesi kaybı
  • Erektil disfonksiyon
  • Saç dökülmesi ve sakal uzatma sorunu
  • Düşük testosteron seviyeleri ve azaltılmış cinsel dürtü
  • kronik kabızlık
  • Kas krampları
  • Kilo almak
Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir
Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir

Hipotiroidizm İle Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Soya

Soya, izoflavon adı verilen bir bileşik içerir ve tiroid bezi üzerindeki etkileri konusunda çok fazla endişe vardır. Bazı çalışmalar, izoflavonların hipotiroidizm riskini artırdığını düşündürmektedir. Diğer çalışmalar, soya tüketiminin vücudun tiroid ilacını emme kabiliyetine müdahale edebileceğini göstermektedir. Soya gıdalarından kaçınılması en iyisidir veya doktorunuza danışın. Burada dikkatli olunmalıdır çünkü soya ve soya türevleri ve ürünleri, soslar ve çeşniler de dahil olmak üzere çok çeşitli gıdalarda bulunur. Ürün satın almadan önce gıda etiketlerini dikkatlice okuyun ve şişelenmiş soslardan ve çeşnilerden uzak durmaya çalışın.

Yağlı Yiyecekler

Yağlar, özellikle trans yağlar, birkaç düzeyde kötüdür, ancak hipotiroidizm hastalarında, tiroid hormonunun üretimini engellemenin yanı sıra ilacı emme kabiliyetine müdahale edebilirler. Tereyağı, kırmızı et gibi yağlı yiyeceklerden ve pakoda, cips ve kızarmış çıtır tavuk gibi derin yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun.

Şekerli Yiyecekler

Hipotiroidizmin ana etkilerinden biri Rafine şeker yemek, boş kalori içerdiğinden kilo alımına neden olur. Şeker alımınızı azaltın veya daha iyisi, tamamen kesin.

Ceviz

Cevizin tiroid hormonu emilimini engellediği görülmüştür, bu nedenle tiroid ilacı kullanıyorsanız cevizden kaçınmalısınız.

İşlenmiş Gıdalar

Çok fazla sodyum içerirler, bu hipotiroidizm hastalarının sınırlaması gereken bir şeydir.

Kahve

Kafeinin tiroid hormon replasmanının emilimini engellediği bulunmuştur.

Alkol

Alkol hem tiroid hormon düzeylerini hem de tiroid bezinin yeterli hormon üretme yeteneğini etkilerken.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.