Sağlık hakkında tüyolar!

Felç Riskinizi Azaltmanın Altı Yolu

Felç Riskinizi Azaltmanın Altı Yolu
0 259

Akşam haberleri, kanser ve kalp hastalıklarını önleme konusunda pek çok harika bilgi paylaşıyor. Yine de, üçüncü önde gelen ölüm nedeni, hastayı ve aileleri vurup mahvedene kadar çok fazla dikkat çekmiyor.

İnme, her yıl 130.000 can almanın yanı sıra (kısa ve uzun vadeli) engelliliklerin önde gelen nedenidir. Her yıl 795.000’den fazlası felç geçiriyor – yüzde 75’ten fazlası 65 yaşından büyük kişilerde görülüyor. Felçten kurtulanlar genellikle kapsamlı bakım, rehabilitasyon ve fiziksel ve zihinsel zorluklara uyum sağlamayı gerektirir.

Riskleri anlamak, felçleri önlemeye yardımcı olan ilk adımdır. Örneğin, yüksek tansiyon felçlerin habercisidir ve genellikle kalıtsaldır. 65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık üçte ikisi hipertansiyondan muzdariptir (kan basıncı 140/90 mmHg veya daha yüksek). Daha sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlem almak ikinci adımdır. Örneğin, yapılan bir araştırmaya göre, yüksek tansiyonu yönetmek, inme olasılığını neredeyse yüzde 80 oranında azaltır. Özellikle 65 yaşından büyükseniz, felç geçirme riskinizi azaltmanın diğer altı yolu:

Felç Riskinizi Azaltmanın Yolları
Felç Riskinizi Azaltmanın Yolları

Sigarayı Bırakmak

Araştırmalar sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre felç geçirme olasılığı dört kat daha fazladır. Aslında sigara içmek, tüm kronik obstrüktif akciğer hastalığı ölümlerinin yüzde 80’inden sorumludur. Sigarayı bırakmak için asla çok geç değildir.

Günlük Egzersiz

Sabit bir bisiklete binmek veya her gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak kardiyovasküler olay riskini yüzde 30 ila 50 arasında azaltır. Egzersizin ayrıca kan basıncını düşürdüğü ve insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir – bu faktörler felçleri önlemeye de yardımcı olur.

Tatlı Patates Yiyin

Kuru üzüm, muz ve salça da yardımcı olur. Potasyum buradaki ana bileşendir. Potasyum açısından zengin bir diyetin felç riskini yüzde 20 azalttığını söyleyen araştırmalardan alıntı yapıyor. Yine, kan basıncını ve kiloyu kontrol etmek inmeyi önlemede önemli bir rol oynar. WebMD.com, sağlıklı bir diyete bağlı kalmanın kalp hastalığına yakalanma olasılığınızı yüzde 25 azaltabileceğinizi söylüyor.

Doğru Miktarda Uyku Alın

Uyku vücudumuzu sıfırlar ve iyileştirir. Doğru miktar metabolizmanızı iyi durumda tutar. Bununla birlikte, her gün 10 saat veya daha fazla uyku inme olasılığını yüzde 63 artırıyor.

Biraz Zeytinyağı Ekleyin

Zeytinyağının kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olduğunu biliyoruz. 65 yaş ve üstü 7.600’den fazla yetişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, düzenli olarak zeytinyağı kullananların felç geçirme şanslarını yüzde 40’ın biraz üzerinde azalttığını buldu .

Biraz Çikolata Ye

Evet, beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, haftada bir defadan fazla çikolata yiyen kişilerin kalp hastalığı riskini neredeyse yüzde 40 ve felç riskini yaklaşık yüzde 30 azalttığını gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır. En az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata en iyisidir. Özellikle ailenizde kalp hastalığı veya inme öyküsü varsa 65 yaşında veya daha büyükseniz, siz ve doktorunuz inme önleme hakkında konuşmalısınız. Bu sessiz katilin fark edilmeden kalmasına izin vermeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.