Sağlık hakkında tüyolar!

Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0 42

Obezite sağlığınızı ve hayatınızı tehdit ediyorsa, yalnız değilsiniz. Obezite, son 20 yılda nüfus arasında istikrarlı bir şekilde artmıştır. Bu eğilim, Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, astım, uyku apnesi ve inme dahil olmak üzere obezitenin uzun vadeli etkisini görmeye devam eden sağlık hizmeti sağlayıcılarını büyük ölçüde endişelendiriyor. Geleneksel yöntemler – daha sağlıklı beslenme ve egzersiz – kilo vermenin en iyi yollarıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, gastrik bypass ameliyatı uygun bir seçenektir.

1960’ların sonlarından beri bağırsağın bir kısmını ameliyatla baypas etmek kanıtlanmış bir kilo verme yöntemi olmuştur. Cerrahi tekniklerdeki gelişmeler – özellikle laparoskopi – iyileşme sürelerini ve genel sonuçları büyük ölçüde iyileştirmiştir. Prosedür hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

Gastrik Bypass İçin Kimler Uygundur?

  • Vücut Kitle İndeksi’niz (BKİ) 40’tan fazla veya ideal vücut ağırlığınızın 100 kilodan fazla üzerindeyseniz.
  • VKİ’niz 35 ile 40 arasındadır ve Tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi obezite ile ilgili bir durumunuz vardır.
  • Sağlığınız, kabul edilebilir bir ameliyat riski sayılacak kadar iyi.
  • Alkol ve uyuşturucu sorununuz yok.
  • Diyet ve diğer kilo verme programları ile kilo veremediniz.
  • Prosedürü ve ameliyat sonrası programı psikolojik olarak idare edebiliyorsunuz.
  • Ameliyatı ve riskleri anlıyorsunuz.

Nasıl Çalışır?

Gastrik bypass ameliyatı mideyi küçültür ve yiyeceklerin ince bağırsağın bir kısmını atlamasına neden olur. Bu, bir seferde tüketebileceğiniz yiyecek miktarını azaltır. Yemek yediğinizde, midenizin orijinal boyutunda olduğundan daha çabuk doyduğunuzu hissedersiniz. Bağırsak kısmının atlanması, ne kadar yiyecek ve besin maddesinin emildiğini azaltır. Bu kilo kaybına yol açar.

Cerrah Ne Yapar?

Gastrik baypas, tek bir uzun kesi (açık) veya bir dizi küçük kesi (laparoskopik) yoluyla yapılabilir. Ameliyat nasıl yapılırsa yapılsın “iç kısım” aynıdır. Ameliyat üç temel adımı içerir:

  • Büyük mideyi iki ayrı mideye bölmek, böylece küçük bir “proksimal” kese ve daha büyük bir alt kese oluşturmak.
  • İnce bağırsağın bir kısmını baypas etmek.
  • Bypass edilen bağırsağın proksimal poşa bağlanması.

Ameliyat Sırasında ve Sonrasında Neler Beklenmeli?

Operasyonu birçok faktör etkilese de, çoğu gastrik bypass prosedürü yaklaşık iki saat içinde tamamlanır. Çoğu hastanın ameliyattan sonra iki ila üç gün hastanede kalması gerekecek ve iki hafta içinde tam aktiviteye dönmeye hazır olmalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk üç hafta sıvı tüketecek ve ardından sonraki üç ay boyunca yavaş yavaş katı yiyeceklere başlayacaksınız. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, gastrik bypass prosedürünün de enfeksiyonlar ve kan pıhtıları dahil olmak üzere bazı risk unsurları vardır.

Gastrik Bypass Ameliyatı
Gastrik Bypass Ameliyatı

Bilmeniz Gerekenler

Bazen hastalar bu ameliyatın hemen sonucunu yanlış anlarlar. Gastrik bypass ameliyatı yağları gidermez ve estetik bir ameliyat değildir. Ayrıca, ameliyat tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Obezite durumunuz için anında bir düzeltme değildir. Doğru beslenmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız gerekecek. Baypas prosedürü, kilo verme planının yalnızca bir parçasıdır.

Son olarak, tüm kilo verme seçeneklerinizi dikkatlice gözden geçirmeniz ve bunları doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Obezitenin üstesinden gelmek karmaşık bir mücadeledir. Bu nedenle, yolculuğunuz boyunca size yardımcı olacak nitelikli, deneyimli ve destekleyici bir sağlık ekibine ihtiyacınız var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.