Sağlık hakkında tüyolar!

Kan Şekerini Yükselten 5 Besin

Kan Şekerini Yükselten 5 Besin
0 230

Sağduyu, şeker hastalarının kek, turta ve kurabiyelerden kaçınması gerektiğini belirtir. Sistemleri zaten glikozu parçalamakta zorluk çektiğinden, şekerli yiyecekler yemek bir şeker hastasının kan şekeri seviyesini hızla yükseltebilir. Ve bu iyi değil. Zamanla yüksek glikoz seviyeleri, uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Gerçekte, çoğu şeker hastası zaman zaman küçük bir hamur işi yiyebilir – eğer yiyecek alımlarının diğer kısımlarını ayarlarlarsa ve ilaçlarını buna göre ayarlarlarsa, özellikle de insüline bağımlılarsa. Şekerli yiyeceklerin bir şeker hastası üzerindeki etkisi aşikar gibi görünse de, kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilecek pek de bariz olmayan başka yiyecekler de vardır.

Bu gıdalar, vücudun gün boyunca çalışması için ihtiyaç duyduğu sağlıklı besinleri sağlayabilir. Bununla birlikte, vücudun şekere dönüştürdüğü ve kan dolaşımına gönderdiği basit karbonhidratlar da içerirler. Düzgün çalışan bir pankreas, şeker molekülünü enerjiye dönüştüren insülin üretir. Bununla birlikte, bir şeker hastasının pankreası ya yeterince insülin üretemez ya da hiç üretemez. Bu nedenle “gizli şeker” gıdalarının dikkatli tüketimi, diyabetik bakımı yönetmenin önemli bir parçasıdır. İşte şaşırtıcı bir şekilde kan şekeri sorunlarına katkıda bulunan 5 “gizli şeker” gıdası:

Beyaz Pirinç

Bir pilav yatağı üzerinde servis edilen favori bir tavuk yemeğini kim sevmez? Bir fincan pişmiş beyaz pirinç, üç dilim beyaz ekmek kadar karbonhidrat içerir. Pirinç ayrıca kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olan çok az lif içerir.

Beyaz Ekmek

İki dilim beyaz ekmek arasına fıstık ezmesi ve jöle pek çok çocuk için tercih edilen bir öğün olabilir. Ancak beyaz ekmek, şeker hastası için jöleden daha büyük bir sorun olabilir. Beyaz ekmek, vücudun hızla şekere dönüştürdüğü ve kan şekerinde hızlı dalgalanmalara neden olan rafine undan yapılır.

Kan Şekerini Yükselten Besinler
Kan Şekerini Yükselten Besinler

Makarna ve Sos

Yemek grubu “İtalyan” olarak oy kullanırken şeker hastalarının dikkatli olması gerekir. Spagetti dolu bir tabakta iki kan şekeri etkeni vardır. Birincisi, makarna – özellikle irmik, irmik ve rafine durum buğday unundan yapılmışsa – basit karbonhidratlarla yüklüdür. İkincisi, annenin en sevdiği sos genellikle konsantre bir domates şeklidir (karbonhidrat içerir) ve genellikle ilave şeker içerir.

Tuzlu Kraker

Patates cipsine sağlıklı bir alternatif olmaları gerekmiyor mu? Şeker hastaları için değil. Çoğu simit markası aynı malzemeleri içerir – beyaz un, maya, tuz, sebze ve mısır şurubu. Fırında pişirildikleri için cips kadar kalorileri yoktur. Ancak rafine karbonhidratlar kan şekerini yükseltir.

Kuru Üzüm

Yine sağlık uzmanları, B vitaminleri, demir ve potasyum açısından zengin oldukları için kuru üzüm ve diğer kuru meyveleri önermektedir. Bununla birlikte, bir şeker hastasının kan şekeri düzeyine zarar verebilirler. Susuz kaldığında, meyvenin doğal şekeri konsantre hale gelir. 1,5 onsluk bir kutu kuru üzüm, iki dilim beyaz ekmekteki karbonhidrat sayısına eşdeğer olan 34 gram karbonhidrat sağlar.

Bir yiyeceğin kan şekeri düzeyi üzerindeki etkisini belirlemenin en iyi yolu etiketini okumaktır . Karbonhidratlar, içindekiler listesinin başında veya yakınında listeleniyorsa, onu yemenin bir artışa neden olma şansı yüksektir.

Ayrıca, porsiyonlar glikoz sürecinde büyük rol oynar. Birkaç kuru üzüm veya birkaç çubuk kraker muhtemelen bir şeker hastasının kan şekeri seviyesini tehlike bölgesine sokmaz. Bununla birlikte, her ikisinden de bir çanta dolusu tüketmek, hiç kimse için sağlıklı değildir – özellikle de yönetilebilir durumlarını dikkatli bir şekilde yönetmesi gereken şeker hastaları için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.