Sağlık hakkında tüyolar!

Gömülü Diş Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömülü Diş Nedir
0 32

Gömülü diş, ağızda çıkamayan veya tam olarak büyüyemeyen dişlerdir. Bu durum, dişin veya dişlerin çıkması için yeterli alan olmadığında veya diş kemik veya diğer dişler tarafından engellendiğinde meydana gelir. Gömülü dişler en yaygın olarak yirmi yaş dişleri olarak bilinen üçüncü azı dişlerini etkiler. Ancak köpek dişleri veya küçük azı dişleri gibi diğer dişler de gömülü kalabilir. Gömülü diş genellikle daha fazla komplikasyonu önlemek ve semptomları hafifletmek için profesyonel tedavi gerektirir.

Gömülü dişler genellikle rutin diş röntgenleri sırasında veya hasta ağrı ve rahatsızlıktan şikayet ettiğinde fark edilir. Bir diş gömülü kaldığında ağrıya, şişmeye ve enfeksiyona neden olabilir. Gömülü dişler tedavi edilmezse komşu dişlere zarar verebilir veya diğer dişlerde çapraşıklığa yol açabilir. Ayrıca, gömülü bir diş kist veya tümör oluşumuna yol açabilir ve bu da sonunda çene kemiğine zarar verebilir.

Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömülü diş tedavisi genellikle dişin çekilmesini içerir. Diş hekimi, gömülü diş rahatsızlığa neden oluyorsa, enfeksiyon gelişme riski taşıyorsa veya çevre dişlere zarar veriyorsa dişin çekilmesini önerebilir. Gömülü bir dişin çekimi, vakanın ciddiyetine bağlı olarak tipik olarak lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır.

Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Yapılır
Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

Bazı durumlarda gömülü dişe yer açmak için diş telleri kullanılabilir. Bu, gömülü diş köpek dişi gibi ön dişlerden biri olduğunda faydalı olabilir. Diş telleri ayrıca diğer dişlerin çapraşıklığını azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da diş çekimi ihtiyacını önleyebilir.

Hastaların iyi bir ağız hijyeni sağlaması ve gömülü dişleri erken yakalamak için düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmesi önemlidir. Gömülü dişlerin erken tespiti ve tedavisi, komplikasyonların önlenmesinde ve genel ağız sağlığının korunmasında önemli bir fark yaratabilir.

Gömülü diş dişler çıkmadığında veya ağızda tam olarak büyümediğinde ortaya çıkar. Gömülü dişlerin tedavi edilmemesi çeşitli komplikasyonlara yol açabilir ve ağız sağlığınızı etkileyebilir. Gömülü dişlerin tedavisi, çekimi veya gömülü dişe yer açmak için diş teli kullanımını içerebilir. Gömülü dişleri önlemek ve erken teşhis etmek için iyi bir ağız hijyeni sağlamak ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.