Sağlık hakkında tüyolar!

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

0 497

Güneşin ultraviyole ışınlarına veya diğer UV ışık kaynaklarına aşırı maruz kalma, cildin en dış katmanlarında iltihabi bir reaksiyona neden olarak kırmızı, tahriş olmuş cilde neden olabilir. Bu nedenle güneş yanığı tedavi ederken yapılacak en önemli şey hızlı hareket etmektir. Dışarıdaysanız, mümkün olan en kısa sürede içeriye geçin. Veya gölgeli bir yere sığının, cildinizi hafif giysilerle örtün ve bir şapka giyin. İçeri girdikten sonra, aşağıdaki ev ilaçlarından birini veya birkaçını denemeyi düşünün.

Aloe Vera

Aloe vera, güneş yanıklarını ve hafif yanıkları iyileştirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda soyulmayı önlemek için cildi nemlendirir. Yüksek su içeriği ve şeker moleküllerinin varlığı cildin korunmasına ve hidrasyonuna izin veriyor. Aloe vera ayrıca bir anti-inflamatuar olarak yardımcı olan aloin içerir. Doğrudan bitkiden veya yerel eczanenizden aloe vera jeli veya losyonu şeklinde deneyin. Güneş yanığı tedavi etmek için aloe vera kullanıyorsanız, günde üç ila dört kez etkilenen bölgelere uygulayın.

Soğuk Kompres

Güneşten yanmış cilde günde birkaç kez 10 dakika soğuk kompres uygulamak tahrişi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Soğuk kompres yapmak için temiz bir bezi soğuk suya batırın, ardından etkilenen bölgeye tutun. Ek olarak, yeniden kullanılabilir bir soğuk kompres satın alabilir ve hızlı soğutma için dondurucuda saklayabilirsiniz – ancak güneşte yanmış cilde doğrudan buz uygulamayın. Önce bir beze sarın.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer
Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Yatıştırıcı Nemlendiriciler

Orta ila şiddetli güneş yanıkları genellikle kırmızı, tahriş olmuş, kuru cilt ile sonuçlanır. Yani güneş yanığından sonra tahrişi azaltmak ve cildin soyulmasını önlemek için karite yağı, kakao yağı veya petrol jölesi gibi yumuşatıcılarla nemlendirmeniz gerekir. Daha fazla cilt tahrişini önlemeye yardımcı olmak için iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bir Vazelin veya Aquaphor tabakasının sürülmesini önerir.

Topikal Antioksidan Krem

Cilt tahrişini ve kızarıklığını hafifletmeye gelince, E vitamini ve C vitamini gibi cildi yatıştırıcı antioksidanlar içeren topikal bir tedavi önermektedir. antioksidanlar, bir yanıktan sonra cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olabilir. Ürün ambalajında ​​​​verilen yönergeleri izleyerek krem ​​veya serumu uygulayın.

Soğuk Duş

Güneşte geçen bir günün ardından soğuk veya soğuk suyun altında durmak güneş yanığını tedavi etmenin basit ama etkili bir yoludur. Sık ve soğuk duşlar ağrıyı azaltabilir ve güneş yanığı ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Serin bir banyo da işe yarayacaktır. Nemi hapsetmek için banyo veya duştan sonra nemlendiricinizi uygulayın.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesini losyonlar ve sabunlardan maskelere ve keselere kadar çeşitli cilt bakım ürünlerinde ana bileşen olarak bulabilirsiniz. Araştırmaya göre, kolloidal yulaf ezmesi, kuruluğu iyileştirebilen ve yanıklar dahil çeşitli cilt koşulları için kaşıntı yoğunluğunu azaltabilen antioksidan özelliklere sahiptir. 1 bardak ince öğütülmüş yulafı soğutmak veya ılık banyo suyuna ekleyerek yulaf ezmesi banyosu yapın. Yulafları elinizle suda karıştırın ve etkilenen bölgeyi en az 15 dakika bekletin.

Yeşil Çay

Tabii ki, yeşil çay içtiğinizde harika bir tada sahiptir. Ancak içerdiği polifenoller cilde uygulandığında güneşten yanmış cildi yatıştırmaya da yardımcı olabilir. Birkaç yeşil çay poşetini ılık suda demleyin, ardından çayı banyoya ekleyin. Cildin onarılmasına yardımcı olmak için bir bez ve soğuk çay ile kompres yapabileceğinizi söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.