Sağlık hakkında tüyolar!

Gummy Smile (Aşırı Diş Eti Görünmesi) Nedir?

Gummy Smile Nedir
0 88

Gülümsemenizin görünüşünden memnun musunuz? Genç yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10’unun gülümsemelerinin fazla “gummy” göründüğüne inandıkları ve dişlerini gösterirken kendilerini bilinçli hissettikleri tahmin edilmektedir. Bunun olmasının birçok nedeni var, ancak her zaman bununla yetinmek zorunda değilsiniz. Gummy Smile nedenleri ve kozmetik diş hekiminizin size yardımcı olmak için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gummy Smile Nedir?

Gummy Smile kesin bir tanımı yoktur. Sadece birinin ağzına bakarak ve diş eti-diş oranını kendiniz değerlendirerek daha çok belirlenir. Çoğu zaman, Gummy Smile, ortalama bir insandan daha fazla diş eti dokusuna sahip olmak anlamına gelir. Üç ila dört milimetre açıkta kalan diş eti dokusu genellikle orantısız olarak kabul edilir, ancak algınız aşağıdakilere göre belirlenebilir:

  • Dişlerin yüksekliği
  • Dişlerin şekli
  • Dudakların hareketi
  • Çene kemiğinin açısı
Gummy Smile
Gummy Smile

Gummy Smile Neden Olur?

İnsanların bu kozmetik “sorun” ile sonuçlanmasının birçok nedeni var. İşte en yaygın olanları:

  • Diş Büyümesi: Herkesin kalıcı dişleri biraz farklı büyür. Diş etleriniz dişinizin yüzeyini daha fazla kaplıyorsa, buna “değişmiş pasif püskürme” denir. Dişleriniz çok fazla büyümüşse, diş etleriniz de büyümüş olabilir. Hem diş etlerinizin hem de dişlerinizin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunabilecek her türlü genetik durum vardır.
  • İlaç tedavisi: Bazı reçeteli ilaçlar – özellikle nöbetleri önlemeye, kan basıncını düşürmeye ve bağışıklık sistemini baskılamaya yönelik olanlar – diş eti hiperplazisine neden olabilir. Bu, aşırı diş eti dokusunun anormal büyümesidir.
  • Dudak boyutu: Nispeten küçük bir üst dudağınız varsa, konuşurken, gülerken veya gülümserken diş eti dokunuzun daha fazla kısmı ortaya çıkabilir.

Gummy Smile Nasıl Tedavi Edilebilir?

Gummy Smile genellikle bir ağız sağlığı sorunu değildir, ancak görünüşünüzden memnun değilseniz yine de tedavi edilebilirler. Eğer küçük dişlerden kaynaklanıyorsa, onlara daha uzun, daha düzgün bir görünüm kazandırmak için porselen kaplamaları tercih edebilirsiniz. Lumineerler de bir seçenektir ve kaplamalar gibi kalıcı bir taahhüt değildir.

En azından Gummy Smile periodontal hastalığa yol açma şansı vardır. Bu konuda risk altında olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, diş hekiminizle konuşmanız önemlidir. Gerekirse periodontal tedavi sunarlar. Gülümsemenizin görünümünü Gummy göründüğü için beğenmediğinizde, diş hekiminizle konuşun. Sizin için en iyi sonucu veren kozmetik bir diş tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilirler. Gummy Smile ilgili sorunları çözmek için mevcut tedavilerden bazılarına bakalım! 

Ortodonti

Dişeti gülümsemesinin nedeni kötü bir ısırıksa, diş telleri veya şeffaf plaklar gibi ortodontik tedaviler bunu düzeltmeye yardımcı olabilir. Tedavi, ısırığı düzeltecek ve gülümserken, gülerken veya konuşurken görünen diş eti dokusu miktarını azaltacaktır. Gülümsemenizi hizalamak, çene ve boyun ağrısı gibi semptomları da hafifletebilir.

Kaplamalar veya Kronlar

Hastanın dişeti gibi gülümsemesine neden olan altta yatan herhangi bir sorun yoksa, kaplamalar veya kronlar ideal non-invaziv tedavi seçenekleri olabilir. Bunlar diş etleriyle daha orantılı görünmeleri için dişlere yapıştırılır.

Ölçekleme ve Kök Planyalama

İltihaplı veya enfeksiyonlu diş etlerinin neden olduğu diş eti gülümsemesini tedavi ediyorsak, başlamak için en iyi yer, “ölçekleme” ve “kök düzleştirme” adı verilen derin bir profesyonel diş temizliğidir. Bu gelişmiş temizleme, bakterileri yok etmek ve herhangi bir enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmak için her dişin etrafındaki diş eti ceplerine derinlemesine ulaşabilir. Enfeksiyon geçtikten sonra, iltihaplanma normal olarak azalacaktır ve onunla birlikte Gummy Smile görünümü de olacaktır.

Diş Eti Kaldırma veya Kron Uzatma

Dişlerinizi çok fazla diş eti dokusu kaplıyorsa, diş eti germe veya kuron uzatma en iyi tedavi seçeneği olabilir. Diş eti kaldırma, dişlerin etrafındaki dokuların bir kısmını kaldırır ve diş eti hattını daha yüksek olacak şekilde yeniden yapılandırır. Sonuç, diş etlerinden daha fazla dişe sahip bir gülümsemedir. Diş eti dokusu bol ise kuron uzatma tedavisini önerebiliriz. Bu sadece diş etlerini yeniden yapılandırmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerin etrafındaki kemiği de değiştirir.

Dudak İndirme

Bu korkutucu geliyorsa, endişelenme. Bu tedavi tam anlamıyla dudağınızı düşürmez. Üst ve alt kısım birbirine dikilmeden önce üst dudağın altındaki diş eti dokusunun küçük bir bölümü çıkarılır. Bu, eskisi kadar yükseğe çıkamayan daha kısa bir dudak oluşturur, bu nedenle diş eti dokusunun daha fazlasını kaplar ve diş eti gülüşünün görünümünü azaltır. Botox ayrıca hiperaktif üst dudaklar için de yardımcı olabilir. Botoksun üst dudağa enjekte edilmesi, hareket aralığını sınırlayarak hasta gülümsediğinde gösterilen diş eti dokusu miktarını azaltır. Bu minimal invaziv çözüm yaklaşık 3-6 ayda etkisini kaybeder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.