Sağlık hakkında tüyolar!

HIV Teşhisinizden Sonra İlk Adımlar

HIV Teşhisinizden Sonra İlk Adımlar
0 58

HIV testinizin pozitif çıktığını öğrendikten sonra korkmanız ve bunalmanız normaldir. Günümüzde HIV, kronik tedavi edilebilir bir durum olarak kabul edilmektedir, bu nedenle durumunuzu bilmek, tıbbi tedavi ve kişisel bakım ile sağlıklı kalmanın en iyi ilk adımıdır.

Size HIV Teşhisi Konduktan Sonraki Adım Nedir?

Size HIV teşhisi konduktan sonra, mümkün olan en kısa sürede HIV tedavisi için ilaç tedavisine (antiretroviral tedavi veya ART denir) başlamanıza yardımcı olabilecek bir sağlık uzmanına görünmeniz önemlidir. HIV ilacı ile tedavi, virüsü ne kadar süredir taşıdıklarına veya ne kadar sağlıklı olduklarına bakılmaksızın, tüm HIV’li insanlar için önerilir.

HIV ilacı, kanınızdaki HIV miktarını (viral yükünüz olarak da adlandırılır) tespit edilemeyecek bir seviyeye düşürebilir; standart bir laboratuvar testinin tespit edemeyeceği kadar düşük bir seviye. HIV ilacını tam olarak reçete edildiği şekilde alan ve saptanamayan bir viral yük alan ve bu yükü koruyan HIV’li kişiler sağlıklı kalabilirler ve HIV’i HIV negatif partnerlerine seks yoluyla bulaştırmazlar.

HIV Teşhisi
HIV Teşhisi

Kendinizi Hasta Hissetmeseniz Bile Hemen Bir Sağlık Kuruluşuna Görünün

Antiretroviral tedavi (ART) adı verilen HIV ilaçlarına mümkün olan en kısa sürede başlamak önemlidir. ART, HIV’in vücutta çoğalmasını önleyerek bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.

Sağlık Sigortası Alın ve Kaydolun

Halihazırda çalışmayan veya sigortalı olmayan kişiler için bile, bireylerin sağlık hizmeti almalarına yardımcı olacak birçok kaynak mevcuttur.

Başkalarını Koruyun

HIV ilaçlarını günlük olarak almak ve kanınızda saptanamayan bir virüs seviyesini korumak, enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, HIV negatif seks veya uyuşturucu ortaklarınızın virüsü kapmasını önlemek için alabileceği önleyici ilaçlar vardır.

Diyetinizi Değiştirin

Bakımınızda aktif rol almak sizi daha uzun süre sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Meyveler, sebze taneleri ve yağsız protein gibi taze, bütün yiyecekleri yiyin.

Başkalarına HIV Bulaşmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Potansiyel olarak HIV’i başka birine bulaştırma konusunda endişelenmeniz doğaldır. Bunu önlemenin yolları olduğunu bilmek önemlidir. Yukarıda belirtildiği gibi, HIV’in seks yoluyla bulaşmasını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, HIV tedavisi almak ve saptanamayan bir viral yük almak ve korumaktır. Bu bazen önleme (TasP) olarak tedavi olarak adlandırılır veya saptanamaz eşittir aktarılamaz (U=U).

Tespit edilemeyen bir viral yük elde etmek zaman alabilir. Bir tedavi planı geliştirmek ve etkili bir şekilde yönetmek için sağlayıcınızla birlikte çalışmanız gerekecektir. Ancak HIV ilacını reçete edildiği şekilde alan hemen hemen herkes, genellikle tedaviye başladıktan sonraki 6 ay içinde saptanamayan bir viral yük elde edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.