Sağlık hakkında tüyolar!

HPV Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Hpv Aşısı Nedir Ne Zaman Yapılır
0 122

HPV virüsü oldukça tehlikeli bir virüstür ve bu nedenle korunma yöntemleri araştırılıyor. Makalede bu konu hakkında kısaca hpv aşısı nedir? Ne zaman yapılır? Sorularının yanıtları araştırılmıştır.

HPV Nedir?

Kelime anlamı “Human Papillorna Virüs”tür. İnsanların cinsel bölgesindeki siğil, karnabahara benzeyen küçüklü büyüklü, ufak bir sertlik hissi veren çıkıntılardır. DNA veya cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıktır. Bazen cinsel ilişki haricinde bulaştığı görülmüştür. HPV vücuda girdiğinde hücrelerde kendisine yer edinir ve bazen nükseder. Virüs, cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında en yaygınıdır.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsünü hücrelerinde taşıyan kadın-erkek cinsel organına ağız, makat veya cinsel organa temas eden kişiye virüs bulaşır. Meydana gelen siğiller cinsel organdan karna, kasıklara ve makat bölgelerine kadar yayılabiliyor. Cinsel ilişki sırasında partnere geçiyor. Genellikle erkekler HPV taşıyıcısı oluyorlar. Bu nedenle de dikkat etmeleri gerekmektedir. Korunma yöntemlerine dikkat etmeli ve bu konuya özen göstermelidirler.

Hpv Aşısı Nedir Ne Zaman Yapılır
Hpv Aşısı Nedir Ne Zaman Yapılır

HPV Belirtileri

Virüsün hücreye girmesiyle meydana gelen bir kuluçka süresi vardır. Bu sürede herhangi bir belirti vermez ve çoğalır. Virüsün kuluçka süresi kişiden kişiye değişim gösterir. Bazı insanlarda 2 ay içinde siğiller oluşurken bazılarında bu zaman 5 yıla kadar uzayabilir.

HPV Tedavisi

HPV’nin kalıcı bir tedavisi bulunmuyor. Virüsün etkisiyle oluşan siğillerin hastanelerde yakılması şeklinde geçici bir tedavi yapılıyor fakat yakma işleminden bir süre sonra siğiller nüksediyor. Nüksetme durumunda hastanın siğilleri yaktırma işlemini yeniden yaptırması gerekiyor.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısının ilk hedefi virüsü kontrol altına almaktır. Ama aşının HPV bulaşmadan önce yapılması şüphesiz daha sağlıklı olan seçenektir. HPV aşısı hastalık bulaşmadan önce koruma sağlamakla görevlidir. Aşı hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. 3 çeşit HPV aşısı vardır.

Bu aşılar aşağıda belirtilmiştir:

• Gardasil

• Gardasil-9

• Cevarix

Adı verilen aşılar HPV aşıları çeşitleridir.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılır?

HPV aşısı 9 yaşından itibaren kız veya erkek çocuklara yapılabilir. Aşının yaş gruplarına göre farklı dozlarda uygulanması gerekir. 9-14 yaş arası bireylerde aşı iki doz şeklinde uygulanır. 15-26 yaş arası ise üç doz şeklinde uygulanması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.