Sağlık hakkında tüyolar!

İshal Nasıl Geçer? İshale Ne İyi Gelir?

İshal Nasıl Geçer
0 206

İshal oldukça yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur, ancak bir bölümü olabildiğince çabuk atlatmak isteyeceğinizi biliyoruz. Burada ishalin bazı olası nedenlerine ve iyileşmenizi hızlandırmanın yollarına bakacağız.

İshale Ne Sebep Olur?

İshalin en yaygın nedenleri, norovirüs gibi virüsleri ve kontamine gıdalardan alınan bakterileri içerir.  Bazı su kaynaklı parazitler de ishale neden olabilir. Sık sık ishal çekiyorsanız, anksiyete belirtisi, gıda alerjisi, ilaç veya irritabl bağırsak sendromu gibi uzun süreli tıbbi bir durum olabilir.

İshalden Nasıl Kurtulur?

İshal genellikle endişelenecek bir şey değildir ve tıbbi müdahaleye gerek kalmadan evde tedavi edilebilir. Belirtiler 14 günden uzun sürerse, dışkınızda kan fark ederseniz, ateşiniz çıkarsa veya kramplar şiddetli ve sürekli hale gelirse tıbbi yardım alın.

İshale Ne İyi Gelir
İshale Ne İyi Gelir

Bol Bol Dinlenin

İshali genellikle evde tedavi edebilirsiniz ve mümkünse evde kalmanız, enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için hayati önem taşır. En az iki gün ishal olana veya hasta olana kadar evde kalmalısınız. Bol bol dinlenmek de iyileşmenize yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur.

Susuz Kalma

Susuz kalmamak için su veya seyreltilmiş kabak gibi çok fazla sıvı içmelisiniz. Ancak gazlı içeceklerden veya şekerli meyve sularından kaçının çünkü bunlar ishali daha da kötüleştirebilir. Hazırlanmış bir oral rehidrasyon solüsyonunu içmek, ishalde kaybedilen sıvıları ve tuzları yenilemek için mükemmel bir yol olabilir.

İlaç Düşünün

Eczanenizden reçetesiz bir ishal önleyici ilaç alabilirsiniz. Bunu bağırsak hareketlerinin sıklığını azaltmak için yararlı bir seçenek olarak bulabilirsiniz. Ancak bunlar bebekler veya küçük çocuklar için uygun değildir.

İshalinizi çabucak atlatmanız gerekiyorsa, örneğin seyahat ediyorsanız ve bir gün kaybetmeyi göze alamıyorsanız, kısa bir kür veya tek doz antibiyotik yardımcı olabilir. Antibiyotikler, ishal gibi önemsiz durumları tedavi etmek için aşırı kullanımı, daha ciddi enfeksiyonların tedavisinde daha az etkili oldukları anlamına geldiğinden, son çare olmalıdır. Bir ishal atağı geçiriyorsanız, evde kaldığınızdan ve bol bol dinlediğinizden emin olun. Sindirim sağlığınıza dikkat edin ve en kısa sürede en iyi benliğinizi hissetmeye geri dönün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.