Sağlık hakkında tüyolar!

Hipomimi Nedir?

Hipomimi Nedir
0 225

Hipomimi, amimi ve yüz bradikinezisi, Parkinson hastalığının tüm özellikleridir. Yüz ifadelerinin kaybolmasına neden olurlar. Bu, Parkinson hastalarının çoğunda görülür. Hipomimi genellikle simetriktir, yani yüzün her iki tarafı da etkilenir.

Hipomiminin Sağlığınız Üzerindeki Etkisi Nedir?

Hipomimi, bunama ve depresyon dahil birçok durumda mevcut olabilir. Bununla birlikte amimi, Parkinson hastalığının en yaygın özelliklerinden biridir. Bu, Parkinson’un yaygın bir belirtisi olmasına rağmen, amimi ile diğer motor ve motor olmayan semptomlar arasındaki ilişki bilinmemektedir.

Hipomimi, sosyal etkileşimleriniz ve ilişkileriniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Yüz ifadesinin kaybı, konuşma güçlükleri ve beden dili değişiklikleriyle birleştiğinde iletişimi zorlaştırabilir.

Hipomimi Nedenleri

Yürüyüşünüzü ve diğer aktivitelerinizi etkileyen katılık ve yavaşlık aynı zamanda yüz ifadesinin azalmasına da neden olabilir. Yüzünüzün kasları sert olduğunda veya hareket etmesi daha uzun sürdüğünde, aşağıdakileri yapmak daha zor olabilir:

  • Gülümsemek
  • Kaşlarını kaldır
  • İnce bir görünüm ver
  • Duygularını ifade et

Bu yüz ifadelerini yapmanın daha zor olduğunu fark edebilir ya da sadece yüzünüzün istediğiniz gibi tepki vermediğini anlamak için yaptığınızı düşünebilirsiniz. Bu, siz neler olup bittiğini bile bilmeden kişilerarası ilişkileri etkileyebilir. Ne de olsa sözsüz ipuçları ve yüz ifadeleri konuşmaların önemli bir bölümünü oluşturur.

Birçok iletişim yüz ifadeleriyle yapılır ve düşük ses seviyesi gibi Parkinson hastalığından kaynaklanan diğer değişiklikler başkalarıyla iletişim kurmayı zorlaştırabilir. Hipomimi, Parkinson hastalarının %70’inde görülür. Vücudun bradikinezi ve sertliği de yüzün maskelenmesine neden olur.  Hipomimi, Parkinson hastalığının bir belirtisidir. Bununla birlikte, diğer koşullar da zihin ve fiziksel eylemler arasındaki aynı kopukluğa neden olabilir.

Hipomimi Nedenleri
Hipomimi Nedenleri

Hipomimi Nasıl Teşhis Edilir?

Hipomimi için özel bir tanı yoktur. Bazen bu durum fark edilmeyebilir ve bu durumu yaşayan kişi başkalarına karşı soğuk veya duygusuz görünebilir.

Bu arada, yüz ifadelerinizin veya ifade eksikliğinizin iletişim becerilerinizi etkilediğini fark etmeyebilirsiniz bile. Konuşmalarda yüz ifadelerinizin doğru şekilde gelip gelmediğini size söylemek için sevdikleriniz arasında açık iletişime ihtiyacınız olacak. Hipomimi, Parkinson hastalığının ortak bir özelliğidir. Çoğu zaman, hipomimi, Parkinson hastalığının klinik tanısından önce bile fark edilebilir.

Hipomiminin Sağlığınızı Etkilemesini Nasıl Önlersiniz?

Bazı ilaçlar, hipomimi ile birlikte gelen hareket semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ayrıca yüz kaslarınızın sertliğini hafifletmeye yardımcı olur, ancak bir bradikinezi tedavisi değildir.  Parkinson hastası birinin bakıcısıysanız ve hastanızda hipomimi varsa aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

  • Stres
  • Depresyon
  • Azalan sağlık

Hipomimisi olan kişilerde meydana gelen yanlış iletişim, sağlığınıza ve esenliğinize de zarar verebilir. Parkinson, giderek kötüleşen ve hastaların rahatlama bulmasına yardımcı olmak için iyi iletişim gerektiren bir durumdur.

Siz ve hastanız ya da bakıcınız hipomimi stresinin üstesinden gelebileceğiniz bazı yollar vardır. Yüz ifadeleri yapamamanız konusunda dürüst olmak önemlidir. Yüz ifadelerinin eksikliğinden bahsetmek de öyle. Sözsüz ipuçları sohbete yardımcı olmuyorsa, duygularınız ve hayal kırıklıklarınız hakkında açık ve net bir şekilde konuşun. Bu açık iletişim, gerginliğin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bakıcılar veya sevdiklerinizle iletişim kurmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuza bir konuşma dili patoloğuna sevk edilmesini isteyebilirsiniz. Size amiminizi tedavi etmeye yardımcı olabilecek yüz ifadelerini öğretebilecekler. Ruh halinizin veya açıklamaya çalıştığınız şeyin sık sık yanlış yorumlanmasıyla uğraşıyorsanız, insanlarla durumunuz hakkında konuşabilirsiniz. Yüz kaslarınızı ve ifadelerinizi kontrol etmekte güçlük çektiğinizi bilmelerini sağlamak, durumunuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bu, aksi takdirde meydana gelebilecek herhangi bir yanlış iletişimi azaltabilir. Bir dil ve konuşma terapisti, yutma sorunları veya diğer konuşma sorunları gibi başka sorunlarda da size yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.