Sağlık hakkında tüyolar!

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme
0 85

Sağlıklı beslenme hayatın her aşamasında önemli bir rol oynar ve tüp bebek yolculuğuna çıkan çiftler için her zamanki kadar önemlidir. Yediğiniz yiyecekler, tüm vücut fonksiyonlarının üzerine inşa edildiği beslenme temelinizin temelini oluşturur. Diyetiniz yumurta sayınız, sperm kaliteniz, hormonal dengeniz, rahim sağlığınız ve doğurganlıkla ilgili diğer birçok süreçten sorumludur. Bu nedenle, doğurganlık tedavinizin başarısı için uygun bir IVF diyeti çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisine gitmeye karar verdiğinizde , diyetinize dikkat edin ve süreçten geçerken gün boyu size güç verecek yiyeceklerin listesini not edin. Annelik yolculuğunuzda sağlıklı beslenme için bazı önerilerle size yardımcı olalım.

Tüp Bebek Tedavisinde Yenilmesi ve Kaçınılması Gereken Besinler

Her şeyden önce, sağlıklı beslenme, vücudunuz için her gün istenen miktarda besin almakla ilgilidir. Ayrıca, her gün tükettiğiniz kalori miktarını takip edebilir ve buna göre, tüp bebek başarısı için en iyi diyeti bulmak üzere diyetinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Tüp Bebek Diyetinize Eklemeniz Gereken 5 Yiyecek

Çinko Yönünden Zengin Besinler

Vücudumuzun bu mineralden sadece eser miktarda ihtiyacı vardır. Vücuttaki hormonların düzenlenmesine yardımcı olur. Fındık, süt ürünleri, patates, et ürünleri ve tahıllar gibi çinko açısından zengin besinler diyete dahil edilmelidir.

Folik Asit

Bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde hayati bir role sahiptir. Bu nedenle hamilelik döneminde ek olarak verilir. Bunun yanı sıra fasulye, ıspanak, bezelye, brokoli gibi folik asit yönünden zengin besinlere de yer verilmeli.

Protein Yönünden Zengin Besinler

Proteinler yaşamın yapı taşlarıdır ve doğurganlık tedavisi öncesi alınan protein miktarının bir gram bile artırılması bebek için daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Protein açısından zengin besinler arasında balık, soya peyniri, yoğurt, süt, yağsız tavuk, fındık, brokoli vb. yer alır. Ayrıca iyi pişmiş yumurta da iyi bir protein kaynağıdır.

Tüp Bebek Beslenme
Tüp Bebek Beslenme

Demir Açısından Zengin Yiyecekler

Hamilelik sırasında demir eksikliği anemiye neden olabilir, bu da düşük doğum ağırlığına veya bebeğin çok erken doğmasına neden olabilir. İyi demir kaynaklarından bazıları ıspanak, istiridye ve kabak çekirdeğidir.

Yeşil Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, muz ve hurma gibi diğer bazı yiyeceklerin de tüp bebek tedavisi sırasında faydalı olduğu düşünülmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Çiğ Yumurta

Çiğ yumurta tüketimi, Salmonella adlı bir virüsün varlığı nedeniyle gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi sürecinde pişmiş yumurta tavsiye edilir.

İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar koruyucularla doludur ve bu süre zarfında bunları tüketmekten kaçınılmalıdır. Ek olarak, salam gibi bazı işlenmiş etler yüksek oranda hormonal kalıntı içerir ve tüp bebek tedavisini engelleyebilir. Bu nedenle, daha iyi sonuçlar için onlardan uzak durmak en iyisidir.

Yapay Tatlandırıcı

Yapay tatlandırıcılar, tüp bebek tedavisinin başarı oranını azaltabilen ve süreçte kaçınılması gereken sakarin bazlı tatlandırıcılardır.

Alkol

Alkolün doğurganlık üzerinde zararlı bir etkisi olduğu bilinmektedir ve tamamen kaçınılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.