Sağlık hakkında tüyolar!

Mantra Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Mantra Nedir
0 86

Spor yapmak, yeni bir dil konuşmak veya araba kullanmayı öğrenmek gibi her türlü yeni beceride ustalaşmanın anahtarı tekrardır. Bir mantra gibi bir sözü tekrarladığımızda, beynimizi dikkat dağıtıcı şeyleri bırakması ve dış etkenlere karşı direnç oluşturması için eğitiriz. Mantra kelimesi iki Sanskritçe kelimeyi birleştirir; zihin anlamına gelen “ manas ” ve araçlar anlamına gelen “ tra ”.

Mantra, tekrarlayan zikirde, dinlemede veya içsel olarak ezberden okumanın zihinsel pratiğinde kullanılır. İnsanların zihnini sakinleştirmesini desteklemek ve duygusal ve fiziksel stresi yatıştırmak için mantra kullanılır. Mantra, düşünceleri ve bakış açısını farkında olmada rehberlik eder. Bir mantranın ne olduğu ve günlük yaşamınızda odaklanmak ve sakinleşmek için nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mantra Nedir?

Mantralar, 3.500 yıl önce Hindistan’daki Vedik dininin kutsal metinlerine kadar uzanır. Geleneksel olarak, bir mantra tekrarlanan Sanskritçe kelimeleri, cümleleri veya sesleri kullanır. Kelime veya ifade, meditasyon veya konsantrasyona yardımcı olmak için belirli enerjilerin kilidini açmayı amaçlayan kesin bir ses frekansı ve ritmiyle tekrarlanır. Dikkatinizi artırabilir ve ruh halinizi değiştirebilir.

Mantra Nasıl Kullanılır
Mantra Nasıl Kullanılır

Meditasyonda Mantra Anlamı

Meditasyon seansınızdan önce veya sırasında mantraları kullanabilirsiniz. Meditasyonun diğer faydalarına benzer şekilde,  araştırmalar mantraların beynimizi zorlu, korku uyandıran durumları yeni bir ışık altında görmek için eğiterek savaş ya da kaç tepkilerine karşı koyabileceğini gösteriyor.

Uygulama ile sinir sistemimizi stres zamanlarında eğitebilir. Mantralar, zihninize dolaşmaya başladığında odaklanmanız için bir şeyler verir. Kullanımı kolay olan “soham”dır,  so-hum olarak telaffuz edilir, “Ben oyum” veya “Ben ilahiyim” anlamına gelir. Mantra bağlantı kurar, bu yüzden kendinizi izole hissediyorsanız veya zorlu bir durumda daha geniş bir bakış açısına ihtiyacınız varsa deneyin.

Yogada Mantra Anlamı

Yoga pratiğinizin bir parçası olarak mantraları kullandığınızda, eski bir geleneği takip edersiniz. Ve matınızda bir mantra kullanmak, elinizdeki göreve odaklanmanızı sağlayabilir. Yoga pratiğinin başında ve sonunda mantralar kullanılır. Çoğu zaman uygulamalarının sonunda son bir mantra ‘om’ için bile dinlemeye veya katılmaya davet eder. “Om” (“aum” olarak da yazılır, ancak  aa-OOH-mm olarak telaffuz edilir ) evrenin ilk titreşimi olduğu söylenir. Tekrarlamak iyileşmeyi, bağlantıyı ve barışı destekler. Bu yüzden yoga öğretmenlerinin bu heceyi zikrettiklerini sık sık duyacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.