Sağlık hakkında tüyolar!

Hafızanızı Doğal Olarak Geliştirmenin Yolları

Hafızanızı Doğal Olarak Geliştirmenin Yolları
0 11.753

Yine ocağı kapatmayı unuttunuz diye dökülen süt için mi ağlıyorsunuz? Yoksa size el sallayan birini tanıyamadınız mı? Beyinle ilgili ciddi veya kronik bir sorun olmadıkça, hepimizin unutkanlık anları olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte, hafızanızı geliştirmek için bazı günlük önlemler alabilirsiniz.

Yiyecek ve yaşam tarzı, beyin ve bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinde önemli roller oynayabilir. Bir şeyi hatırlayamadığınızda paniğe kapılmamak veya üzülmemek önemlidir. Konu hakkında endişelenmek yardımcı olmaz. Bunun yerine, harekete geçmek olur. Durumunuz çok şiddetli değilse, hafızanızda önemli gelişmeler elde etmek için yaşam tarzınızda sadece küçük değişiklikler yapmanız yeterlidir.

Hafızayı Güçlendirmenin Doğal Yolları

Beyin için B Vitamini

B vitamini alımınızı, özellikle hafızanızı güçlendiren B12 ve B9 vitamini alımını sürdürün. B12 vitamini esas olarak et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Vejetaryen veya vegan diyetleri, güçlendirilmiş tahıllar ve maya özleri uygulayanlar, uygun B12 Vitamini kaynakları olacaktır. İyi B9 Vitamini kaynakları – veya folik asit – yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, yumurta ve kepekli tahıllardır.

Hafızanızı Geliştirmenin Yolları
Hafızanızı Geliştirmenin Yolları

Polifenoller harika beyin sağlığı destekleyicileridir

Yeşil çay, nar, yaban mersini, böğürtlen ve kakao tozu veya bitter çikolata gibi polifenol açısından zengin yiyecekler yiyin. Uzman, bunların beyin sağlığını artırmaya ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur.

Fesleğen tohumları bilişsel gerilemeyle savaşır

Sabja veya fesleğen tohumları Omega-3, yağ asitleri ve polifenoller açısından zengindir. Tüm bunlar, bilişsel gerilemeyi önleyen sinir iltihabını yönetmeye yardımcı olur.

Stres önleyici mineral olan magnezyuma güvenin

Genellikle bir anti-stres minerali olarak tanımlanan magnezyumun diyet alımını artırın. Öğrenme ve hafıza için çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, süt ve deniz ürünleri magnezyum açısından zengin seçeneklerdir.

Beyninizi kandırın ve şımartın

Harika zihin egzersizleri olan bilmeceleri ve bulmacaları çözerek beyninize meydan okuyun. Beyninizi aktif tutmak için satranç ve diğer tahta oyunları oynayın. Beyninize hak edilmiş bir dinlenme zamanı verin. Günde 8 saatlik bir uyku düzenini sürdürmek, beyninizi şarjlı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı vücut, sağlıklı zihin

Söylendiği gibi, sağlıklı bir zihin sağlıklı bir vücutta bulunur. Bu nedenle, besleyici bir diyet sürdürmenin yanı sıra, düzenli olarak egzersiz yapmamız zorunlu hale geliyor. Düzenli egzersiz zihinsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.