Sağlık hakkında tüyolar!

Ruha İyi Gelen Yiyecekler

Ruha İyi Gelen Yiyecekler
0 147

Kendinizi kötü hissettiğinizde ilk içgüdünüz bisküvi kalıbına uzanmak olabilir. Ancak, rahatlatıcı yiyecekleri yeniden düşünmek daha iyi bir bahis olabilir – araştırmacılar, belirli yiyecekler ruh halinizi aktif olarak artırabileceğini düşünüyor. Seçilecek en iyi yiyecekleri belirledik.

Ruh Halini Etkileyen Besinler

Yağlı Balık

Somon, uskumru ve sardalye tipik rahat yiyecekleriniz olmayabilir, ancak bunlar zengin bir omega-3 esansiyel yağ asitleri kaynağıdır ve bilim adamlarının size doğal bir kaldırma sağlayabileceğini düşünürler.

Yapılan bir araştırma, yeterli miktarda omega-3 yağ asidi alan insanların beyinlerinde sadece daha fazla omega-3 değil, aynı zamanda daha fazla gri madde olduğunu bildirdi. Bu nedenle, beynin sağ hipokampus ve amigdala gibi ruh halinizi kontrol eden bölgelerinde daha fazla sayıda sinir hücresi vardı. Ayrıca hafif veya orta derecede depresyon belirtileri yaşama olasılıkları daha düşüktü.

Buna karşılık, beyinlerinde düşük omega-3 seviyelerine sahip insanlar hayata daha olumsuz bakıyorlardı. Araştırmacılar, yeterli miktarda omega-3 esansiyel yağ asidi almanın beyinde yapısal iyileştirmeler sağlayabileceğini öne sürdüler. Balık sevmiyorsanız kuruyemiş, keten tohumu yağı, soya ve yeşil yapraklı sebzeler, hepsi mükemmel bitki bazlı omega-3 kaynaklarıdır.

Ruh Halini Etkileyen Besinler
Ruh Halini Etkileyen Besinler

Bitter Çikolata

Şimdi burada hepimizin aşina olduğu iyi hissettiren bir yemek var. Ancak sizi daha iyi hissettiren sadece çikolatanın tadı değil, onu yemek de vücutta sakinleştirici bir tepki yaratır. Bir araştırma, iki hafta boyunca günde üç kare bitter çikolata yiyen kaygılı katılımcıların, idrarlarında kontrol grubuna göre daha az kortizol ve adrenalin de dahil olmak üzere daha az stres hormonu ürettiğini bildirdi.

Mantar

Bu sebzeler harika bir tavada kızartmadan daha fazlasıdır – D2. vitamininin birkaç besin kaynağından biridir. Bilim adamları, çoğu güneş ışığından aldığımız daha yüksek D vitamini seviyeleri ile daha neşeli bir ruh hali arasında bir bağlantı olduğunu uzun zamandır belirtiyorlar. Bir inceleme ve meta-analizde, 30.000’den fazla insanı kapsayan 14 çalışma incelendi ve yeterli D vitamini almamanın depresyon riskinizi önemli ölçüde artırdığını bildirdi. D vitamini ile güçlendirilmiş, süt ürünü olmayan sütleri ve meyve sularını seçin.

Yulaf

Yulaf lapası hayranları, sevinin – sabah yemeğiniz sizi gerçekten güne hazırlıyor. Yulaf, esas olarak tahılın dış katmanlarında bulunan ve ruh hali üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilen bir tür çözünür lif olan yulaf beta-glukan açısından zengin bir kaynaktır. Yapılan bir araştırma, beta-glukanın stresli erkek ve kadınlarda sağlık ve enerji düzeylerini iyileştirdiğini buldu.

Çok Fazla Kafein

Kahve molanız sabah ritüelinizin anahtarı olabilir, ancak doğru dengeyi sağlamak önemlidir. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kafeini aşırı tüketirseniz endişe, sinirlilik hissi ve uyumakta zorluk çekme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Tersine, Tıp yapılan bir araştırma, günde 200 mg ile 250 mg arasında (iki fincan kahveden biraz fazla) kafein alımının potansiyel olarak ruh halinizi yükseltebileceğini buldu – 600 mg (kabaca altı fincan) ile kaygı artışı için tetikleyici.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.