Sağlık hakkında tüyolar!

Tırnak Batması Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Batması Nedir
0 115

Ağrıyan ayaklardan daha kötü bir şey yoktur ve bu genellikle rahatsız edici ayakkabılardan veya çok fazla yürümekten kaynaklanırken, bazen bunun başka nedenleri de olabilir. Ayak rahatsızlığının bir nedeni, kimsenin acı çekmesi için iyi bir şey olmayan batık bir ayak tırnağıdır! Tırnak batması küçük bir şeydir, ancak çok ağrılı olabilir. Herhangi bir ayak parmağında ortaya çıkabilmesine rağmen, genellikle ayak başparmağında ortaya çıkan yaygın bir sorundur.

Tırnak batması hem erkek hem de kadınlarda olabilir, ancak terli gençlerinizin soruna daha yatkın olduğunu görebilirsiniz. Ayak tırnağınızda batık olduğundan şüpheleniyorsanız, daha kötüye gitmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede tedavi etmeye çalışmalısınız.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnak tekrar ayak parmağına doğru büyüdüğünde oluşur. Bu, tırnağın kenarları veya köşeleri olabilir ve ayakları terleyen kişilerde veya ayak tırnaklarının kalınlaştığını bulan yaşlı kişilerde daha sık görülür. Bu durumda, ayaklarınızın bakımının en iyi yolu konusunda size tavsiyelerde bulunabilecek bir ayak hastalıkları uzmanından yardım almanız faydalı olabilir.

Tırnak Batması Belirtileri
Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak Batmasına Ne Sebep Olur?

Tırnak çok kısa kesildiğinden veya kenarları kesildiğinden tırnak batması oluşabilir. Ayak tırnaklarınızı keserken her zaman düz kestiğinizden emin olun, çünkü bir açıyla kesmek düzensiz büyümeyi teşvik edecektir.

Stili rahatlığın önüne koymak ne kadar cezbedici olsa da, dar veya sivri ayakkabılardan kaçınmak, tırnak batması problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır – bu nedenle dar stilettoları bir süreliğine gardırobun arkasına koyun! Ayrıca, bir yaralanma yaşadıysanız veya ayak hijyeniniz olabildiğince üst düzeyde değilse, batık bir ayak tırnağı geliştirebilirsiniz. Dans, futbol ve koşu gibi atletik aktiviteler de ayaklara uzun süre yoğun baskı uygulandığından tırnak batmasına neden olabilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması genellikle evde yapılabilir ve tırnak batmasını tedavi etmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri günde 3-4 kez ılık suya batırmaktır. Bu, cildin yumuşamasına yardımcı olur ve bu nedenle tırnağın içine girmesini engeller.

Ayağın günün geri kalanında kuru kaldığından emin olmalı ve iyileşene kadar rahat ayakkabılar giymelisiniz. Ayak tırnağınızı kesmek cazip gelebilir, ancak uzaması için bırakmalısınız. Batık bir ayak tırnağının oluşturabileceği enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek veya ilk etapta olma riskini azaltabilecek kremler ve merhemler mevcuttur. Bu, hassasiyeti azaltmaya ve ayak parmağını rahatsızlıktan uzak tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca elma sirkesini ılık suyla karıştırarak kullanabilir veya onu içeren ayak bakım ürünlerini arayabilirsiniz.

Tırnak Batmasını Önleme

Tırnak batması, tırnak doğru yönde büyümediğinde meydana gelir. Çivinin kenarının altına küçük parçalar halinde pamuk veya diş ipi yerleştirmek, tırnakların doğru şekilde uzamasına yardımcı olabilir.

Ayrıca ayak parmağını korumaya da özen göstermelisiniz. Bu, iyileşirken ayak parmağınızın etrafına koyabileceğiniz koruyucu ayakkabılar veya özel başlıklar ve diş telleri olabilir. Uygun bakım ile batık ayak tırnağınız birkaç gün sonra iyileşmeye başlar ve ağrı kalıcı bir hasar olmadan azalır. Büyüyen ayak tırnağınız ağrıya neden olmaya devam ederse veya enfeksiyon kaparsa, doktorunuzdan yardım almalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.