Sağlık hakkında tüyolar!

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Rehberi
0 90

Meditasyonun düşüncelerinizi kapatmakla ilgili olduğuna dair yaygın bir yanılgı var. Ama aslında daha çok, bu düşünceleri daha dikkatli ve meşgul bir şekilde gözlemlemek için kendinizi eğitmekle ilgili. Bu meditasyon rehberinde, bu farkındalık uygulamasını benimsemenin kavramını ve faydalarını tanıtıyoruz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon kesinlikle yeni bir moda değil. Bu eski sağlıklı yaşam uygulamasının kökenleri, yaklaşık olarak MÖ 1500 yıllarına (Ortak Çağ’dan Önce) kadar uzanır.  Zamanla, birçok din meditasyonu bir dua ve ruhsal tefekkür biçimi olarak benimsemiştir. Ancak bugün, her zaman dini bir açıya sahip değildir ve kapsayıcı bir ilahi amaç olmaksızın yaygın olarak uygulanmaktadır.

En basit haliyle meditasyon, zamanınızın, dikkatinizin ve enerjinizin belirli bir miktarını tek bir şeye adamakla ilgilidir. Bu, zihninizi tüm düşüncelerden uzaklaştırmak veya temizlemekle ilgili değil. Ve bu zihin kontrolü ile ilgili değil. Bu, yüksek bir farkındalık duygusunu teşvik etmek için zihninizi eğitmekle ilgilidir.

Meditasyon Ne İşe Yarar?

İnsanlar meditasyona başladığında, bunun çeşitli kişisel sebepleri olabilir. Ne yazık ki, bunların hepsini bu meditasyon kılavuzunda ele alamıyoruz, ancak burada beş ortak motivasyon var.

  • Stres ve kaygıyı yönetin ve azaltın
  • Dikkati veya odağı geliştirin
  • Merhameti artırın veya acıyı daha iyi anlayın
  • İçiniz rahat olsun
  • Netlik elde etmek için beyin gevezeliğini azaltın

Meditasyon Faydaları

Meditasyon için zaman yaratmak zihinsel, fiziksel ve duygusal esenliğiniz için bir dizi fayda sağlayabilir.

Daha İyi Uyku

Her gece yedi saatten az kip alan insanların dörtte üçünden biriyseniz,  derin gevşeme tekniği daha hızlı uyumanıza yardımcı olabilir. Ancak meditasyonun uykunuzun kalitesini de zenginleştirebileceği başka yollar da var. Örneğin, hızlı göz hareketi uykusu ve melatonin seviyelerini artırarak.

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon
Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Stres Seviyenizi Daha İyi Yönetme Yeteneği

Meditasyon, karışık düşünceleri temizlemenin, aşırı bilgi yüklemesini ortadan kaldırmanın ve sakin ve denge hissini geri kazanmanın harika bir yoludur. Ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi analiz etmek için zaman ayırarak, stresin kaynağını uzaklaştırabilir ve onu nasıl işlediğinizi keşfedebilirsiniz.

Bu, zihninizi açmanıza, sorunu yeniden çerçevelendirmenize ve bunalmış hissetmenize neden olan şey hakkındaki görüşünüzü önemli ölçüde değiştirmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, meditasyon yapanların stresi yönetmek ve yaşamın baskılarıyla başa çıkmak için daha büyük bir kapasite geliştirebileceğini öne sürüyor.  Bir araştırmada, meditasyonun stresi azaltmada tatil yapmaktan daha uzun süreli bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Günlük Kaygı Duygularını Azaltmak

Olumsuz düşüncelere ve olabilecek korkunç şeylere odaklandığımızda kaygı seviyemiz yükselir. Bu duyguları daha iyi yönetmeyi öğrenmenin bir yolu, endişenizi incelemek ve anlamak için zaman ayırmaktır.

Bu, bu duyguları neyin tetiklediği ve bunun sizi nasıl etkileyebileceği konusunda daha doğru bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Ve daha bilimsel olmak için, tutarlı meditasyonla beyninizdeki sinir yollarını yeniden yönlendirebileceğiniz düşünülüyor. Bu, kaygı uyandıran düşünceleri düzenlemeye ve ortaya çıkardığı olumsuz duygularla olan ilişkinizi değiştirmeye yardımcı olabilir.

Bu genellikle, bir durum geçtikten sonra geçen kısa bir yoğun duygu dönemidir. Buna karşılık, klinik anksiyete bozukluğu, çok daha uzun süre devam edebilen teşhis edilen bir durumdur. Bir farkındalık uygulamasının günlük kaygı duygularını yönetmeye yardımcı olabilse de, teşhis konulmuş bir durumunuz olduğunda terapinin yerini tutmayacağını vurgulamak önemlidir.

Odaklanma ve Konsantrasyonun İyileştirilmesi

Odaklanma, dikkatinizi diğerlerinin pahasına bir şeye yönlendirebilmekle ilgilidir. Bu göründüğünden daha zor olabilir. Hayatta, muhtemelen kendinizi aynı anda birkaç göreve konsantre olmaya çalışırken bulacaksınız. Ve toplum çok görevliliği alkışlama eğiliminde olsa da, üretkenliğinizi tüketebilir ve stresi ve bunalımı artırabilir.

Meditasyon ile zihninizi, dikkatinizi her seferinde yalnızca bir şeye vermek üzere eğitebilirsiniz. Sonuç olarak, düzenli bir meditasyon yapanın, meditasyon yapmayan birine göre dikkat dağıtıcı şeylere teslim olma olasılığı daha düşüktür.

Merhamet ve Şefkatin Artması

Sadece kendi düşüncelerinizle tek başına oturmak, başkalarına yardım etmekten hayal edebileceğiniz kadar uzak görünebilir. Ancak meditasyonla, zihninizin daha anlayışlı ve daha az yargılayıcı olmasına yardımcı oluyorsunuz. Düşüncelerinizle bu şekilde bağlantı kurmak, şefkatten yararlanmanıza ve düşmanlığı bırakmanıza yardımcı olabilir, bu da başkalarıyla olan ilişkileriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.