Sağlık hakkında tüyolar!

Ayak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler ve Öneriler

Ayak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler ve Öneriler
0 2.679

Ayaklar vücudunuzun temelidir, bu nedenle onları sağlıklı tutmak genel sağlığınız için hayati önem taşır. Ayak ağrısını önlemek için ayak sağlığı iyileştirin ve uzmanların size verdikleri desteği ayaklarınıza vermeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Yaygın Ayak Problemleri

Yaralanmalardan iltihaba kadar birçok yaygın ayak tedavisi edilmektedir, örneğin:

Sporcunun Ayağı

Bu, tipik olarak ayak parmakları arasında bulunan derinin mantar enfeksiyonudur. Bununla birlikte, enfeksiyon tedavi edilmezse yayılabilir ve rahatsızlığa, kaşıntıya ve hatta ağrıya neden olabilir. Mantar, insanların çıplak ayakla dolaştığı spor salonu, duş veya havuz gibi sıcak, nemli alanlarda gelişme eğilimindedir. Durum oldukça bulaşıcıdır ve eller, kasıklar ve kafa derisi gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Ayak Sağlığı Öneriler
Ayak Sağlığı Öneriler

Bunyonlar

Bunyonlar, ayak başparmağı ekleminde bir yumru oluşmasına neden olan ayak anormallikleridir. Yüksek topuklu ayakkabılar gibi dar ayakkabılardan kaynaklanan artan basınç nedeniyle kadınların bunyonlara sahip olma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Ailede bunyon geçimişi veya romatoid artrit gibi belirli durumlar olması, sizi bu yaygın ayak problemini geliştirme riskine sokar.

Batık Ayak Tırnakları

Ayak tırnağı büyümeye başladığında ciddi ağrı ve rahatsızlık oluşabilir. Ayağa tam oturmayan ayakkabılar tırnak batmasına neden olabilir. Diğer nedenler arasında düzgün kesilmemiş ayak tırnakları veya koşma gibi aktiviteler nedeniyle ayaklarda meydana gelen travma yer alır.

Plantar Fasiit

Topuk ağrısının en yaygın nedeni plantar fasiittir. Durum, ayağın altındaki plantar fasya iltihaplandığında ortaya çıkar. Plantar fasiitin genellikle net bir nedeni olmasa da, risk faktörleri arasında obez olmak, çok yüksek bir kemere sahip olmak ve tekrar tekrar topuğu zorlayan aktiviteler yer alır.

Ayaklarınızı Nasıl Sağlıklı Tutarsınız?

Ayaklarınız çok iş yapar. İster dolaşın, ister uzun süre ayakta kalın, ayaklarınız genellikle uzun saatler sürer. İşte ayaklarınızı desteklemenin beş yolu, böylece sizi desteklemeye devam edecekler.

  • Sağlıklı kilonuzu koruyun çünkü fazladan birkaç kilo ayağınızın çalışma şeklini değiştirebilir ve ağrıyı tetikleyebilir.
  • Ayakkabılarını değiştir. Ömrünün ötesinde ayakkabılar giymek, yanlış ayakkabı türü veya yanlış ayakkabı numarası ayaklarınızın sağlığını etkileyebilir.
  • Ayaklarınızı sabit tutmak ve ayakta dururken veya yürürken ağrıyı ortadan kaldırmak için kemer destekleri veya ortezler satın alın.
  • Temiz, keskin tırnak makası ile ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin; ayak parmağınızın şekline uyması için köşeleri yuvarlamayın.
  • Günün büyük bir kısmında işiniz için ayaktaysanız, molalarda oturun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.