Sağlık hakkında tüyolar!

Libidonuzu Yükselten Afrodizyak Yiyecekler

Libidonuzu Yükselten Afrodizyak Yiyecekler
0 1.060

Afrodizyak, cinsel içgüdüyü uyandıran, arzu uyandıran veya cinsel zevki veya performansı artıran bir yiyecek veya ilaçtır. Bugün hem erkek hem de kadın libidosunu artırmayı hedefleyen yüzlerce reçetesiz ilaç var.  Ancak, sağlık hareketinin artmasıyla birlikte, doğal afrodizyak yiyecekler genellikle daha güvenli olduğundan ve daha az yan etkiye sahip olma eğiliminde olduğundan, birçok kişi laboratuvarda üretilen ilaçlar yerine doğal maddeleri ve bitkileri tercih ediyor.

Unutulmaması gereken önemli nokta, afrodizyakların doğal bir viagra hapı gibi çalışmadığıdır. Birçok faktör libido eksikliğine katkıda bulunur. Yaşa bağlı, hormonal, stres (bugünlerde cinsel istekte azalmanın en büyük nedenlerinden biri) olabilir. Gıda, diğer şeylerin yanı sıra stresi azaltmaya, kan dolaşımına ve kadınlar için yağlanmaya yardımcı olabilir. Bu, afrodizyakların cinsel dürtüyle nasıl ilişkili olduğudur – bunlar anında bir çözüm değildir.

Hangi Besinler Afrodizyaktır?

Cinsel istek uyandıran ve performansı artıran herhangi bir yiyecek afrodizyak olarak kabul edilebilir. Kırmızı şarap, bitter çikolata ve çiğ istiridyeden Güney Amerika macası, Akdeniz iffetli meyvesi ve (Çin tıbbında kullanılan) kırmızı ginseng’e kadar çok sayıda doğal afrodizyak vardır. Besinlerle dolu olan bu besinler, enerji seviyelerini yükselterek ve stres seviyelerini düşürerek sihirlerini gerçekleştirirler.

Zevk ve iyi bir tattan daha fazlasını sunan afrodizyaklarının gücü arttırdığı, sperm kalitesini iyileştirdiği ve libidoyu yükselttiği bilinmektedir. Her besinin farklı etkileri olan farklı enzimleri ve vitaminleri olsa da asıl faydası aynı kalıyor.  Muz, incir ve nar gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok afrodizyak meyve vardır.

İncir

Eski Yunanlılar inciri sevgi ve doğurganlığın simgesi olan ‘kutsal’ meyve olarak görüyorlardı. Bazı kültürler, Cennet Bahçesi’nde ilk günaha neden olan meyvenin elma değil, incir olabileceğine inanır! İncir, dayanıklılığı arttırdığı bilinen amino asitler açısından zengindir. Sağlıklı yumurtalar ve yumurtlama için bol miktarda demire ihtiyacınız var ki bu incirde bolca bulunur. Doğurganlık tedavisine hazırlanırken BMI’nizi (Vücut Kitle İndeksi) düşürmeye çalışıyorsanız, lif oranı yüksek olduğu ve sizi daha uzun süre tok tuttuğu için inciri diyetinize dahil edin. İncir yemenin en iyi yolu: Yatmadan önce bir tane ıslatılmış incir yiyin.

Afrodizyak Yiyecekler
Afrodizyak Yiyecekler

Çam Fıstığı

Çam fıstığı yıllardır performans arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Testosteron üretiminde rol oynayan yüksek çinko içeriği nedeniyle “vegan istiridye” olarak da bilinirler. Ek olarak, Çam fıstığındaki magnezyum cinsel dürtüyü artırmaya, libidoyu geri kazanmaya ve ön boşalmayı önlemeye yardımcı olur. Çam fıstığı yemenin en iyi yolu, gece yatmadan önce 7 adet cevizi sütle birlikte almaktır.

Nar

Bir afrodizyak yiyecek arıyorsanız, muhtemelen bulması en kolay olanıdır. Bu, erkekler ve kadınlar için en yaygın afrodizyak yiyecekler arasındadır. Antik çağlardan beri bir tutku ve doğurganlık meyvesi olarak tanınan nar, sperm kalitesini ve hareketliliğini, cinsel dürtüyü ve hatta erektil disfonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Antioksidanlar açısından zengin, vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve sizi biraz aşk havasına sokar. Ayrıca vücuttaki testosteron ve östrojen seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kadınlarda hormon dengesine de yardımcı olur. Ara öğün olarak bir kase nar yiyin.

En Güçlü Afrodizyak Hangisidir?

Kırmızı ginseng, karpuz, nar ve hatta çemen otu gibi güçlü afrodizyak özelliklere sahip birkaç yiyecek vardır. Ancak bu kişiden kişiye değişebilir ve hiçbir doğal afrodizyak cinsel performans üzerinde anında etki gösteremez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.